Sezon pylenia i znowu katar – co robić?

Znaczna część społeczeństwa zmaga się z różnego rodzajami alergii. Niektórzy cierpią na nie nawet od początku wiosny do późnej jesieni. W takiej sytuacji warto przyjmować leki na alergie, które będą w stanie zmniejszyć uciążliwe objawy alergii.

Lekarze rodzinni i alergolodzy nie mają wątpliwości, że nawet kilkadziesiąt procent społeczeństwa uskarża się na jakąś formę alergii. Uczulenia te mogą dotyczyć nie tylko żywności, ale przede wszystkim substancji, które dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Jest to wyjątkowo trudne do powstrzymania, gdyż o ile w przypadku alergii pokarmowych można po prostu nie spożywać pokarmów, to w przypadku uczulenia na pyłki, trudno się przed nimi obronić. Leki na alergię mogą okazać się wtedy jedyną skuteczną pomocą. Przedmiotem problemów większości ludzi są pylące drzewa, trawy i zboża. Niestety na przestrzeni od marca do września nieustannie pylą jakieś gatunki drzew i traw, co sprawia, że alergicy mający wiele uczuleń, mogą cierpieć na objawy alergiczne niemal przez cały rok. Sytuacja na jesieni nie jest lepsza, gdyż wtedy w powietrzu pojawiają się grzyby, które również uczulają.

Objawy reakcji alergicznej

Najbardziej powszechnym objawem reakcji alergicznej jest kichanie i zatkany nos. Organizm broni się w ten sposób przed dostawaniem się do ustroju obcych substancji, które mu szkodzą. Taka reakcja występuje głównie wtedy, gdy w powietrzu zaczynają się pojawiać pyłki drzew i traw, na które jest się uczulonym, a ich stężenia wzrasta do odpowiedniego poziomu. Najlepszą z możliwych opcji jest unikanie miejsc, w których w powietrzu znajdują się alergeny, jednak w praktyce jest niemal zawsze niemożliwe do zrealizowania. W takich sytuacjach warto przynajmniej ograniczyć ich wdychanie poprzez zakrywanie nosa chustką lub apaszką i ewentualne minimalizowanie przebywania na otwartych przestrzeniach, w których stężenie alergenów zawsze jest o wiele wyższe niż w budynkach. W przypadku przewlekłego kataru siennego wywołanego alergią niezbędne będą leki na alergię. Pozwolą one na zmniejszenie objawów kataru. Warto pamiętać, że objawem alergii jest nie tylko katar, ale także podkrążone i przekrwione oczy, zawroty głowy lub nudności.

Czy leki na alergie są bezpieczne?

Na rynku jest bardzo wiele leków na alergię, które zostały przebadane klinicznie i lista przeciwwskazań jest raczej niewielka. Warto jednak udać się do alergologa, który precyzyjnie dobierze odpowiedni lek i sprecyzuje dawkę, która będzie optymalna w konkretnym przypadku.

Post Author: admin