Naturalnym kosmetykiem, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji zarówno cery, jak i włosów jest woda różana. Zawiera szereg cennych substancji, które sprawiają, że tak dobrze wpływa nie tylko na skórę. Coraz chętniej sięgają po nią osoby, które preferują naturalne kosmetyki.
Woda różana – co to?
Mianem wody różanej określa się hydrolat, który pozyskiwany jest z kwiatów róży. Niezwykłe właściwości wody różanej znane były już kobietom żyjącym w okresie starożytności. Dbająca o swoją urodę w sposób szczególny Kleopatra ma zaliczać się do tych znanych pań, które bez wody różanej nie mogły się obejść. Do dzisiaj w krajach arabskich to właśnie wody różanej używa się nie tylko do oczyszczania twarzy, ale również mycia włosów i całego ciała. Znalazła ona zastosowanie również w kuchni.
Co zawiera woda różana?
Woda różana to mnóstwo składników aktywnych. Zawiera ona między innymi:
- witaminę A;
- witaminy z grupy B;
- witaminę C;
- witaminę E.
Do tego dochodzą flawonoidy. Wszystko to sprawia, że woda różana wykazuje działanie antybakteryjne, niweluje oznaki starzenia, zmniejsza pękanie naczynek, redukuje przebarwienia, wzmacnia, ogranicza rogowacenie. Nie bez powodu woda różana jest coraz częstszym składnikiem wielu balsamów do ciała, kremów do twarzy, toników, płynów myjących, a także szamponów.
Woda różana w pielęgnacji skóry
Woda różana doskonale wpływa na skórę twarzy. Skutecznie nawilża, a jednocześnie redukuje ewentualne podrażnienia. Co ważne, mogą ją stosować osoby posiadające cerę każdego rodzaju. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania wody różanej. Szczególnie sprawdza się jednak w przypadku trądziku i cery tłustej, skóry dojrzałej, naczynkowej, a także tej dotkniętej przebarwieniami. Woda różana sprawia, że pory stają się węższe, naczynka mniej pękają, przebarwienia się rozjaśniają, a zmarszczki spłycają.
Woda różana w pielęgnacji włosów
Po wodę różaną warto sięgnąć również wówczas, gdy chcemy zatroszczyć się o włosy. Nada ona im połysk, nawilży je, wygładzi. Chcąc wprowadzić wodę różaną do pielęgnacji włosów, można postawić albo na płukankę, albo mgiełkę. Wybierając płukankę, trzeba trzy porcje wody różanej wymieszać z jedną porcją zimnej wody. Tak przygotowaną miksturą spłukuje się włosy już umyte.
Woda różana w kuchni
Okazuje się, że woda różana sprawdza się nie tylko w kosmetyce. Na Bliskim Wschodzie od wieków stosowana jest także w kuchni. Pije się ją samą, ale dodaje również do lassi. Jest to słodki napój, którego bazą są owoce. Woda różana dodawana jest również do herbaty. Doskonale komponuje się z miodem, podkreślając jego smak. Jest niezastąpiona w rozmaitych deserach. Krem wzbogacony wodą różaną zyskuje wyjątkowy smak. Dodawać można ją również do ciast i ciasteczek.
Woda różana to niezwykle cenny dar od matki natury. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów, dając naprawdę bardzo dobre efekty. Z jej zakupem nie ma dzisiaj żadnego problemu.