Hemoroidy to dolegliwość, którą kojarzymy raczej z osobami dorosłymi. Niekiedy jednak schorzenie to dotyka także dzieci, nawet te najmłodsze. Często nie zdajemy sobie sprawy, że objawy u naszego dziecka wskazują właśnie na hemoroidy. Jak rozpoznać symptomy hemoroidów i jak im przeciwdziałać?
Hemoroidy u dzieci – symptomy
Hemoroidy u dzieci objawiają się w sposób bardzo podobny, co hemoroidy u osób dorosłych. Warto dokładnie obserwować swoje dziecko, aby nie przegapić żadnych istotnych symptomów i móc dzięki temu zareagować szybko i w odpowiedni sposób. Objawy mogą być widoczne nawet gołym okiem. W okolicy odbytu bowiem mogą pojawić się czerwone, opuchnięte guzki, a w kale dziecka zaobserwować można niekiedy krew oraz pasma śluzu. Krew widoczna może być również na papierze toaletowym czy na bieliźnie dziecka. Maluch może odczuwać również ból podczas oddawania stolca. Bardzo często hemoroidom towarzyszą przewlekłe zaparcia oraz ciągłe uczucie niedostatecznego wypróżnienia się. Często pojawia się także uciążliwy świąd w okolicach odbytu.
Przyczyny hemoroidów u dzieci
Hemoroidy u dzieci nie są częstą przypadłością, jeśli jednak już się pojawiają, związane są najczęściej z predyspozycjami genetycznymi dziecka. Jeśli rodzice mają lub kiedykolwiek wcześniej mieli problem z hemoroidami, to bardzo prawdopodobne jest, że dolegliwość ta dotknie także ich dzieci. U wielu maluchów stwierdzić można kłopoty z wypróżnianiem się. Długotrwałe zaparcia mogą doprowadzić właśnie do powstania hemoroidów. Zaparcia mogą być spowodowane nieprawidłową dietą malucha. Często dzieci nie spożywają wystarczającej ilości błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit, dzięki czemu problemy z wypróżnianiem się występują zdecydowanie rzadziej.
Jak leczyć hemoroidy u dzieci?
Jeśli u naszego dziecka, ze względu na zaobserwowane przez nas objawy, podejrzewamy hemoroidy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pediatry. Nigdy nie wolno bagatelizować takich symptomów, ponieważ ich rozwój może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Lekarz najczęściej zleca leczenie miejscowe różnego rodzaju maściami, które mają zmniejszyć dolegliwości bólowe. Niekiedy u dzieci stosowane są również czopki. Dzieciom, które cierpią na przewlekłe zaparcia, a w konsekwencji na hemoroidy, zaleca się przede wszystkim wdrożenie w życie zdrowej, zbilansowanej diety. Tym powinni zająć się przede wszystkim rodzice. Dzieci powinny mieć zapewnioną w jadłospisie odpowiednią ilość błonnika, dostarczaną na przykład z produktów pełnoziarnistych. Należy unikać także takich produktów, jak na przykład czekolada.