Reumatyzm dotyka sporą część społeczeństwa

cyfrowypress

Przez określenie reumatyzm rozumie się wszystkie zmiany zachodzące w tkance łącznej (głównie w stawach). Dolegliwości te występują nie tylko u ludzi w podeszłym wieku, ale również u młodzieży. Niekorzystna wiadomość jest taka, że nie można go wyleczyć, jednakże współczesna medycyna sprawiła, że chorzy mogą żyć na zdecydowanie wyższym poziomie niż kiedyś.

Jak leczy się reumatyzm?

Na dzień dzisiejszy nie dysponujemy lekiem, który całkowicie wyleczy osoby zmagające się z reumatyzmem. Zmiany, które mają miejsce w stawach nie sposób odwrócić. Jedynym rozwiązaniem jest opóźnienie rozwija się choroby oraz postępowanie objawowe. Najważniejsze to dowiedzieć się z jaką jednostką chorobową zmaga się człowiek. Największą popularnością cieszą się niesteroidowe leki przeciwzapalne, gdyż znacznie łagodzą ból. Jeśli wymienione powyżej leki nie sprawdzą się można zastosować analgetyki, które jednak wykazują zdecydowanie silniejsze działanie.

Reumatyzm wymaga fizjoterapii, która sprawia, że choroba nie rozwija się w zastraszającym tempie. Jeśli ćwiczenia zacznie się odpowiednio wcześnie możliwe jest nawet przywrócenie pracy stawów, które uległy uszkodzeniu. Kolejne rozwiązanie to plazmafereza, czyli zabieg polegający na wymianie osocza. Jednakże stosuje się również bardziej ekstremalne metody, wśród których wymienia się ekspozycję na jad pszczół. Mimo, iż przynosi rezultaty, nie poleca się stosowania tego typu leczenia na własną rękę.

Czy można zrobić coś jeszcze?

Reumatyzm sprawia, że w ciele pojawiają się zmiany, których nie sposób odwrócić. Mimo wszystko nie należy załamywać się. Konieczne jest wykonywanie zabiegów, dzięki czemu stan chorego nie pogarsza się w zastraszającym tempie. Mowa chociażby o kinezyterapii, czyli ćwiczeniach czynnych oraz biernych, dzięki którym stawy są w stanie funkcjonować znacznie lepiej. Nie można ich wykonywać samodzielne, gdyż wsparcie specjalisty jest niezbędne.

Masaż klasyczny to dobre rozwiązanie, które sprawia, że napięcie oraz sztywność mięśni ustają, a miejscowe krążenie odbywa się bez większych problemów. W trakcie masażu wykonuje się ruchy ugniatające, klepanie oraz rozcieranie. Można skorzystać z pomocy masażysty, albo zająć się tym na własną rękę.

Olfen żel, Opokan, Traumon to tylko niektóre z dostępnych w aptekach środków, które przynoszą zdecydowaną ulgę osobom zmagającym się z reumatyzmem. Oprócz wymienionych metod stosuje się także masaż wodny, wyjazdy do uzdrowiska, diatermię oraz termoterapię.

Next Post

Co należy zabrać na basen?

Kąpieliska w trakcie sezonu letniego cieszą się ogromną popularnością. Zimą również można korzystać z tego typu atrakcji, gdyż pływanie dobrze wpływa na sylwetkę oraz ogólne samopoczucie. To rozrywka idealna dla każdego bez względu na wiek […]