Jedną z chorób, która atakuje osoby bez względu na wiek i płeć jest zapalenie ucha zewnętrznego. Najczęściej stoi za nią infekcja bakteryjna, wirusowa bądź grzybicza. Choroba jest uciążliwa, wywołuje ból i bezwzględnie wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia.
Zapalenie ucha zewnętrznego – co to?
Zapalenie ucha zewnętrznego to poważna choroba. Toczący się wówczas proces zapalny obejmuje zarówno małżowinę uszną, jak i kanał słuchowy oraz błonę bębenkową.
Do objawów choroby zalicza się:
- wysoką gorączkę;
- kłujący ból ucha – może promieniować aż do żuchwy;
- pogorszenie słuchu;
- uczucie rozpierania w uchu;
- uczucie napięcia skóry w uchu;
Najczęściej to właśnie ból jest tym objawem, który skłania do wizyty u specjalisty. Zdarza się, że w uchu pojawia się wydzielina.
Dlaczego rozwija się zapalenie ucha zewnętrznego?
Najczęściej za pojawieniem się zapalenia ucha zewnętrznego stoi gronkowiec złocisty. Kiedy pojawia się ropna wydzielina, możemy być niemalże pewni, że nasze ucho zainfekowała pałeczka ropy błękitnej. Jeśli choroba ma podłoże wirusowe, to zazwyczaj stoi za nią wirus Varicella – Zoster. Jest to ten sam wirus, który odpowiada za półpaśca usznego. Zapalenie może być spowodowane także infekcją grzybami z grupy Candida. Co ważne, wówczas rozwinąć może się nie tylko stan zapalny, ale również grzybica wymagająca odrębnego leczenia.
Dlaczego z zapaleniem ucha zewnętrznego trzeba zgłosić się do lekarza?
Zapalenie ucha zewnętrznego to choroba, której nie należy lekceważyć. Brak leczenia może skutkować poważnymi powikłaniami. Zapalenie może objąć sąsiadujące tkanki, czego konsekwencją może być nawet zajęcie węzłów chłonnych. Może również dojść do zaatakowania nerwów: twarzowego oraz słuchowego.
Do jakiego specjalisty się zgłosić w przypadku objawów zapalenia ucha zewnętrznego?
Pierwsze kroki zawsze skierować trzeba do lekarza podstawowej opieki medycznej. W większości przypadków wizyta u specjalisty laryngologa nie jest konieczna. Może jednak zdarzyć się tak, że internista podejmie decyzję o konsultacji. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy wdrożone leczenie nie przynosi rezultatów. Wówczas laryngolog zleca najczęściej pobranie wymazu z ucha po to, aby ustalić czynnik chorobotwórczy, a następnie dobrać odpowiedni lek.
Jak wygląda leczenie zapalenia ucha zewnętrznego?
Zastosowane leczenie oraz jego czas uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby, a także czynnika, który ją wywołał. W przypadku infekcji bakteryjnej niezbędne jest stosowanie antybiotyków. Leczenie powinno trwać przynajmniej siedem dni. Infekcja grzybicza wiąże się ze znacznie dłuższym i bardziej uciążliwym leczeniem. Musi ono być kontynuowane nawet przez czternaście dni po ustąpieniu wszystkich objawów. Z bólem, który towarzyszy chorobie można sobie radzić, zażywając środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Podobnie jest z gorączką, która prawie zawsze towarzyszy zapaleniu ucha zewnętrznego.
Zapalenie ucha zewnętrznego to choroba, której nie należy lekceważyć. Zawsze wymaga ona zastosowania odpowiedniego leczenia.