Wczesna wiosna to okres najtrudniejszy dla alergików. Kiedy przyroda budzi się do życia i rośliny pylą, mnóstwo osób odczuwa dolegliwości takie, jak katar sienny, pieczenie lub swędzenie oczu i ich zaczerwienienie i uporczywe kichanie. Nieleczona alergia może przeobrazić się nawet w infekcję. Jak przygotować się na nadejście wiosny będąc alergikiem?
Skąd wiadomo, że dopadła nas alergia wziewna?
Typową alergię trudno jest pomylić z czym innym, ponieważ jej objawy są zwykle takie same. Zaczyna się od podrażnienia oczu i kichania, a kończy na rzadkim, wodnistym i przezroczystym katarze, który dosłownie leje się z nosa. Pod wpływem reakcji alergicznej błony śluzowe zatok puchną, co utrudnia pozbycie się kataru. Niektórzy alergicy narzekają również na spuchnięte i swędzące podniebienie lub pokrzywkę na skórze.
Jeśli alergiczny katar nie będzie leczony, a w międzyczasie organizm napotka na bakterię lub wirusa – istnieje duże prawdopodobieństwo, że katar przerodzi się w infekcję. Wówczas zmienia on swoją konsystencję na znacznie bardziej gęstą, a często przybiera też kolor żółty lub zielonkawy.
Preparaty pomocne w alergiach
Każdy, kto wie, że co sezon cierpi z powodu alergii powinien pamiętać o tym wcześniej i wyposażyć się w podstawowe środki, dzięki którym można skutecznie ulżyć sobie w problemie. W aptekach dostępne są leki przeciwalergiczne bez recepty, jak na przykład Allegra, które są wystarczające dla wielu osób. Poza tym, konieczny jest spray do nosa, który usuwa obrzęk i ułatwia oddychanie.
Może być to na przykład:
- Sinulan Forte Allergy,
- Nasivin,
- Xylogel.
Poza korzyścią w postaci drożnego nosa, takie spraye i żele do nosa skutecznie oczyszczają zatoki z pyłków i kurzu. Warto rozważyć również zakup zestawu do płukania zatok, który przez wielu alergików uznawany jest za doskonały sposób na zapobieganiu reakcjom alergicznym. Jeśli doskwiera również problem oczu, dobrym rozwiązaniem są krople nawilżające. W tym okresie warto rozważyć zamianę soczewek kontaktowych na zwykłe okulary i zrezygnować z makijażu, ponieważ jest dodatkowym czynnikiem drażniącym dla oka.
Co na alergię poradzi lekarz?
Uporczywą alergię warto skonsultować ze specjalistą. Powinien on wykonać testy, dzięki którym wiadomo, co jest alergenem i jak silnie reaguje na niego organizm. Lekarze zwykle przepisują leki antyhistaminowe, które nie powodują już senności, jak przed laty, a bardzo skutecznie radzą sobie z katarem siennym, czy innymi niedogodnościami. Niekiedy zalecają też spray ze sterydem do nosa, jednak nie można go przyjmować zbyt długo. Alergolog może także zalecić odczulanie, które okazuje się skuteczne dla wielu pacjentów i pozwala im pozbyć się alergii na resztę życia lub zminimalizować ją. Proces odczulania jest jednak długotrwały i trzeba go rozpocząć na długo przed sezonem pylenia. Niestety, alergie potrafią pojawiać się nawet w dorosłym i podeszłym wieku, mimo ich braku w poprzednim okresie życia.