Liść brzozy wykorzystywany jest już od wielu lat, gdyż wykazuje cenne dla człowieka właściwości. Mowa przede wszystkim o poprawie przemiany materii, oczyszczaniu wątroby oraz nerek. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. W związku z długą listą zalet warto wiedzieć w jakich przypadkach należy sięgać po omawianą roślinę.
Liść brzozy – co warto o nim wiedzieć?
Liść brzozy posiada wiele zalet i od wielu lat używany jest przez ludzi na całym świecie, a przede wszystkim przez Słowian. W dawnych czasach brzoza określana była mianem świętego drzewa, które było symbolem życia oraz mądrości. Kiedyś używano jej nie tylko w rytuałach, ale także dla zdrowia. Dzisiaj służy zarówno względom zdrowotnym, jak i upiększaniu się.
Jednakże przechodząc do sedna, liść brzozy oraz sok z tego drzewa zostają wykorzystywane w formie naparu. Spożywanie takiego naparu działa przede wszystkim moczopędnie, a dodatkowo wpływa na poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Dodatkową zaletą jest pozbywanie się zbyt dużej ilości wody nagromadzonej w organizmie. Jak wiadomo razem z wodą pozbywamy się także toksyn i wolnych rodników, które sieją spustoszenie w organizmie oraz wpływają negatywnie na ogólne samopoczucie człowieka. W związku z pozbywaniem się niekorzystnych związków dobrze wychodzi na tym uroda, gdyż wygląd skóry zdecydowanie polepsza się. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napar, który powstał przy pomocy liści brzozy używać na zmiany trądzikowe, stany zapalne oraz podrażnioną skórę. Dobrze oddziałuje także na starszą skórę, gdyż z jego pomocą zostają produkowane większe ilości kolagenu oraz elastyny. Napar używa się również w przypadku zmagania się z opuchniętymi oczami oraz pomaga on w przypadku ciemnych worków pod oczami. Można stosować go również na włosy, gdyż dzięki jego zbawiennym właściwościom gruczoły łojowe zaczynają lepiej pracować oraz włosy pozostają świeże zdecydowanie dłużej, a dodatkowo problem łupieżu odchodzi w zapomnienie. Liść brzozy wykazuje także właściwości oczyszczające oraz odkażające. W związku ze stosowanym naparem należy spodziewać się miękkich jak jedwab oraz silnych włosów. Warto jednak mieć na uwadze, że napar musi osiągnąć niższą temperaturę, gdyż gorąca ciecz może wysuszyć włosy oraz pogorszyć ich stan. Kiedy płukanka powstała z liści brzozy zostaje wykonywana w regularnych odstępach czasu można zauważyć zdecydowanie szybszy wzrost włosów.