Pomidory są jednymi z najbardziej wymagających warzyw. Wymagają dużej ilości ciepła i światła. Wyróżniają się bardzo długim okresem wegetacyjnym i nie znoszą przymrozków. Niestety uprawa pomidorów w zasadzie ogranicza się do kilku najcieplejszych miesięcy (okres maj-wrzesień) i na gruncie rzeczy nie jest prosta. Sadzenie tego warzywa w szklarni znacznie wydłuża ten okres. Jak sadzić pomidory w szklarni?
Szklarnie poliwęglanowe doskonałym miejscem na sadzenie pomidorów – jak sadzić to warzywo?
Szklarnie poliwęglanowe stwarzają odpowiednie warunki do sadzenia pomidorów. Jednak warto wiedzieć jak robić to we właściwy sposób. Tak więc pomidory należy sadzić po dwa rzędy, które umiejscowione są od siebie w odległości około 40-60 cm. Warto pamiętać, by pomiędzy nimi miała miejsce przerwa o szerokości 70-90 cm. Rośliny zasadzone w rzędach powinny być od siebie oddalone na odległość mniej więcej 40 cm. Dzięki temu pielęgnacja roślin jest znacznie łatwiejsza, podobnie zresztą jest z ich zbiorem. Właściwa odległość pomiędzy roślinami ułatwia także krążenia powietrza wewnątrz szklarni.
W przypadku gdy szklarnie poliwęglanowe (i nie tylko takie) usytuowane są w linii wschód-zachód, poszczególne rzędy roślin powinny biec w poprzek – a więc z północy na południe. Dzięki temu każda z roślin będzie miała dostęp do możliwie największego nasłonecznienia, co oczywiście przełoży się na efektywność samych upraw
Jeśli mowa o wietrzeniu to warto wspomnieć, że inwestując pieniądze w szklarnie poliwęglanowe, można zaopatrzyć się również w automatyczne otwieranie okna w szklarni, w celu utrzymania właściwej temperatury wewnątrz tunelu szklarniowego.
Na co warto zwrócić uwagę podczas sadzenia pomidorów?
Sadząc pomidory, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- Przygotowanie ziemi – ziemia pod uprawy pomidorów w szklarni powinna zostać odpowiednio wyrównana. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie konkretnych rzędów, z uwzględnieniem podanych wyżej odległości oraz wykopanie dołków, w których zostaną zasadzone rośliny. Wiele osób korzysta ze specjalnego dołownika, który wbija się w określonym miejscu w ziemie. Gdy pomidory rosły wcześniej w doniczkach, zaleca się zasadzić je w grządkach na dokładnie taką samą odległość. Każda z roślin powinna być podlana około jednym litrem wody.
- Podwiązanie pomidorów – w momencie, gdy już wszystkie powyższe kroki zostaną wykonane, warto zadbać o odpowiednie podwiązanie sznurkiem roślin do drutu, który jest rozciągnięty wzdłuż rzędu. Najlepiej, aby w tym celu wykorzystać standardowy drut stalowy (powinien być pokryty warstwa cynku) o średnicy mniej więcej 4 mm.