Jak usprawnić w domu opiekę nad osobą niepełnosprawną ruchowo?

Niepełnosprawny członek rodziny to spore wyzwanie dla osoby, która sprawuje opiekę i jednocześnie pomaga we wszystkich czynnościach życia codziennego. Pierwsze trudności mają charakter architektoniczny stanowiące barierę niemożliwą do pokonania. Jednak nabycie odpowiednich sprzętów i akcesoriów zdecydowanie poprawi funkcjonowanie całej rodziny.

Podstawowe elementy w życiu osoby niepełnosprawnej

Wanna dla niepełnosprawnych to tylko jeden z elementów, który powinien znaleźć się w miejscu zamieszkania osoby, która nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach. Dostępne na rynku gadżety przydają się przede wszystkim w trakcie karmienia, poruszania się, mycia, przebierania i ćwiczenia. W przypadku, kiedy miejsce zamieszkania nie jest dostosowane do warunków fizycznych, wiąże się to z szeregiem utrudnień dla osoby sprawującej opiekę oraz niepełnosprawnego. Właśnie z tego względu bardzo ważne jest korzystanie z odpowiednich przedmiotów oraz urządzeń. Wózek inwalidzki umożliwia poruszanie się do domu, co daje dużą ulgę osobie sprawującej opiekę. Nie trzeba bezustannie podnosić niepełnosprawnego w trakcie przygotowywania do kąpieli, sadzać do posiłku czy przed podpierać trakcie używania toalety. Jednak wraz z nim wart nabyć specjalne podnośniki przeznaczone do osób niepełnosprawnych. Można się na nich wesprzeć, a siła rąk pozwala unieść się nieco z dotychczasowej pozycji i skierować do innego miejsca. Wymaga silnych ramion, jednak trening przyniesie szybkie rezultaty. Z kolei folia oraz mata poślizgowa okażą się przydatne w trakcie zmiany pozycji na łóżku czy leżance. Ten sprzęt nie wymaga korzystania z rąk chorego, dodatkowo redukuje niemalże do zera, szansę pojawienia się kontuzji bądź przeciążenia kręgosłupa osoby podnoszącej niepełnosprawnego. Mata wiąże się również z odczuwanie komfortu w trakcie przesuwania i zmiany pozycji osoby o ograniczonym ruchu. Nie zajmuje wiele miejsca, dlatego bez większych problemów można ją poskładać i mieć obok łóżka. Folia poślizgowa sprawdzi się tak samo dobrze, mimo iż jest stosunkowo nowym przyrządem. Ułatwia zmianę pozycji osoby niepełnosprawnej bądź w podeszłym wieku. Dysk obrotowy to jeszcze jedno urządzenie, które poprawia komfort życia osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Służy do obracania pacjenta znajdujące się w pozycji siedzącej na łóżku bądź krześle. Można skorzystać z wersji miękkiej oraz twardej. Wanna dla niepełnosprawnych w łazience jest tak samo ważna, jak wymienione powyżej urządzenia.

Jak przygotować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Korzystanie z łazienki sprawia najwięcej trudności w trakcie zmagania się z niepełnosprawnością fizyczną w stopniu zaawansowanym bądź umiarkowanym. Dlatego potrzebne jest właściwe przygotowanie sprzętów oraz przemyślane rozlokowanie ich w pomieszczeniu. Wanna dla niepełnosprawnych bądź prysznic o dużych rozmiarach to podstawa. Dodatkowo warto nabyć krzesło, które umożliwi spoczynek w trakcie mycia ciała. Ławeczka do wanny działa bardzo podobnie. Prezentowany model należy nałożyć na brzegi wanny, a po kąpieli można ją ściągnąć bez większych problemów. Podnośnik łazienkowy to zdecydowana ulga dla opiekunów, którzy nie mają wystarczająco dużo energii, żeby podnosić i sadzać osobę niepełnosprawną. Te czynności odbywają się całkowicie automatycznie. Należy też pomyśleć o uchwytach do wanny i specjalnych poręczach. Dają one poczucie stabilności oraz komfort. To bardzo istotne w przypadku osób, które nie są w pełni sprawne fizycznie.

Post Author: admin