Lampy led sufitowe, podłogowe czy biurkowe to już niemal standard w każdym nowoczesnym domu. Jeśli liczy się dla nas dobro środowiska oraz oszczędność domowego budżetu, zapoznanie się z tym rozwiązaniem to konieczność. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat oświetlenia LED.
Oświetlenie LED – dlaczego warto?
Lampy LED to źródło światła emitowane przez diody elektroluminescencyjne. Dzięki technologii LED lampy pobierają o wiele mniej prądu od tradycyjnego oświetlenia. Przekłada się to na większą oszczędność. Niskie zużycie energii przy dłuższym czasie świecenia jest dużo bardziej opłacalnym i energooszczędnym rozwiązaniem.
Doskonale sprawdzi się ono, jeśli irytuje nas częste przepalanie się żarówek i konieczność ich wymiany. Częste przepalanie się konwencjonalnych żarówek w długoterminowej perspektywie jest nie tylko uciążliwe, ale także generuje koszty, których w przypadku świateł LED nie ponosimy.
Lampy LED nie gasną natychmiastowo – to ich kolejna przewaga nad oświetleniem żarowym. Gdy światło lampy słabnie i staje się przyćmione, mamy informację, że należy wymienić diodę. Zyskujemy jeszcze chwilę na zakupy i wybór odpowiedniego zamiennika.
Zamiana świateł na ledowe to bez wątpienia wybór pełen korzyści – także ekologicznych. Mniej wymienianych żarówek to mniej odpadów. Nie zawierają one również szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci. Ponadto przy produkcji oświetlenia w technologii LED nie używa się żadnych metali ciężkich niebezpiecznych dla ekosystemu.
Zakup światła ledowego – na co zwrócić uwagę?
Najważniejszą rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie lampy LED, są lumeny. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z tradycyjnych żarówek 25W, powinniśmy sięgnąć po ledy o wartości 220-250 Lumenów (lm). Producenci zamieszczają taką informację na opakowaniach, dlatego wybór odpowiedniego źródła światła nie przysporzy nam żadnych problemów.
Technologia ledowa stwarza szerokie możliwości dostosowania światła do swoich potrzeb. To nie tylko możliwość wyboru oświetlenia (lampy led sufitowe, biurkowe, podłogowe lub inne). Możemy zadecydować nawet o kącie rozsyłu światła czy jego barwie. Ten ostatni aspekt jest bardzo korzystną możliwością, jeśli chodzi o zdrowie naszych oczu.
Przy wyborze barwy światła należy zwrócić uwagę na liczbę Kelwinów. Ciepłe światło będzie miało wartość poniżej 3 500 K, a światło zimne – powyżej 5 000 K. Pomiędzy tymi wartościami otrzymamy światło neutralne.
Lampy sufitowe led – nowoczesne oświetlenie
Obecnie jednym z najchętniej stosowanych rodzajów oświetlenia są lampy led sufitowe. Projektanci wnętrz chętnie wykorzystują je w swoich aranżacjach, ponieważ oprócz wszystkich zalet ekonomicznych i ekologicznych, są one niezwykle estetyczne. Dobierając kąt padania światła i jego barwę, za pomocą lamp sufitowych w technologii LED można uzyskać różnorodne efekty.
Dzięki możliwości mieszania się świateł możemy do naszego pomieszczenia wybrać zarówno ciepłe, jak i zimne barwy. Warto również dopasować barwę do koloru ścian w sposób analogiczny. Światło w ciepłym odcieniu doskonale wkomponuje się w ciepłe kolory ścian, a w zimnym – do chłodniejszych wariantów kolorystycznych. Jeśli zależy nam na przytulnym charakterze pomieszczenia (a zwłaszcza sypialni), powinniśmy postawić na ciepłe światło – między 2200 a 3000 K.
Lampy led sufitowe i ich oprawy stwarzają ogrom możliwości dla każdego stylu. Niezależnie od tego, czy wolimy klasyczne koncepcje, czy może mamy awangardowe upodobania, możemy znaleźć coś dla siebie. Co najważniejsze – oszczędzając przy tym i jednocześnie nie szkodząc środowisku.