Ulewanie u niemowląt, a refluks — czym się objawia i jak odróżnić?

Ulewanie to zjawisko, które dotyka zdecydowaną większość niemowląt. Polega na bezbolesnym cofaniu się pokarmu. W zdecydowanej większości przypadków za ulewaniem kryje się niedojrzałość układu pokarmowego. Na ogół znika ono, kiedy dziecko uczy się siedzieć, a więc około piątego miesiąca życia. Zdarza się jednak, że ulewanie u niemowląt przechodzi w refluks, który jest już chorobą.

Ulewanie u niemowląt – kiedy najczęściej występuje?

Ulewanie u niemowląt pojawia się najczęściej zaraz po tym, jak dziecko przestanie jeść. Obejmuje od dwóch do trzech łyżeczek pokarmu, który jest już delikatnie nadtrawiony. Ulana treść żołądkowa wygląda podobnie do twarogu, a jej cechą charakterystyczną jest lekko kwaśny zapach. Jeśli ulewa się tylko taka ilość pokarmu, nie ma to żadnego negatywnego wpływu na przyrost masy ciała malucha.

Jak pokonać ulewanie u niemowląt?

Doświadczeni rodzice podają kilka sposobów, które skutecznie chronią przed ulewaniem u niemowląt. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby podczas karmienia układać dziecko tak, aby jego główka znajdowała się wyżej niż pozostała część ciała. Kiedy maluch skończy jeść, nie należy od razu rozpoczynać zabawy. Dziecko trzeba potrzymać w pozycji pionowej do momentu aż mu się odbije. Jedną z przyczyn ulewania jest podawanie dziecku za dużej ilości pokarmu. Czasami problem ten znika, kiedy porcja jedzenia jest nawet odrobinę mniejsza.

Jak objawia się refluks u niemowląt?

O ile ulewanie nie wiąże się dla dziecka z żadnymi przykrymi dolegliwościami, o tyle refluks już nie. Podczas refluksu dochodzi do cofania się pokarmu, czego konsekwencją jest bardzo niemiłe uczucie pieczenia zlokalizowane w gardle. W trakcie ulewania dziecko w ogóle nie zwraca uwagi na to, że część dopiero co zjedzonego pokarmu znalazła się na zewnątrz. Jeśli jednak maluch dotknięty jest refluksem, będzie niespokojny, może płakać. W skrajnych przypadkach dziecko będzie unikało jedzenia. W przypadku niemowląt refluks przebiega najczęściej z gwałtownymi wymiotami. Mogą one pojawiać się zarówno zaraz po skończeniu posiłku, jak i w przerwach między kolejnym karmieniem. Typowe dla refluksu jest również nieprzybieranie na wadze. Do tego dochodzi kaszel i charakterystyczny świszczący oddech. Zaobserwowanie tych objawów powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty.

Jak wygląda leczenie refluksu u niemowląt?

Choroba najpierw musi zostać potwierdzona. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie szeregu badań, które pozwolą postawić diagnozę. Jeśli refluks zostanie rozpoznany, większość lekarzy zaleca początkowo wyłącznie zmianę diety. Niezbędne okazuje się być stosowanie specjalnego mleka. Oznaczone jest ono literami AR. Jego skład opracowany jest z myślą o dzieciach dotkniętych zaburzeniami pokarmowymi. Konieczne może być tak zastosowanie leczenie farmakologicznego. Zawsze jest ono dobierane do wieku dziecka, a także stopnia zaawansowania choroby.

Ulewanie u niemowląt to naturalne zjawisko, które występuje u większości dzieci. Refluks jest już poważną chorobą, której nigdy nie należy lekceważyć.

Post Author: admin