Praca za granicą to szansa na lepsze zarobki, rozwój zawodowy, doszlifowanie języka. Jednak to również życie z daleka do domu, często rozłąka z rodziną, samotność i trudności adaptacyjne związane z nowym miejscem zamieszkania. Jedni sobie radzą na obczyźnie, inni nie. Jedziemy tam, gdzie jest praca a warunki życia za najniższą krajową lepsze niż w ojczyźnie.
Można pracować w miarę blisko domu, jednak za granicą. Nie mówimy tu o Niemczech, a o Czechach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w tym kraju można sporo zarobić i godnie żyć. Nasz południowy sąsiad jest znany nie tylko z taniego alkoholu i śmiesznie brzmiącego języka, ale również z atrakcyjnych ofert pracy dla Polaków. Możesz łatwo sprawdzić oferty pracy w Czechach, wpisz „praca Czechy” w Google i zobacz jak wiele firm rekrutuje.
Kogo potrzebują do pracy w Czechach?
Na rynku pracy nastał czas, kiedy to znajomość języków decyduje, jak dobrze płatną pracę się dostanie. Istnieje mnóstwo dużych, dobrze prosperujących firm, które potrzebują pracowników mówiących w kilku obcych językach. w jakich? To zależy, w jakim mówią ich klienci. Oczywiście podstawą jest angielski, jednak często poszukiwane są osoby znające np. grecki, włoski czy szwedzki. Oprócz języka i biegłej obsługi komputera takie firmy nie wymagają innych umiejętności. Przyjmując pracownika, uczą pracy w swojej firmie od podstaw, co wbrew pozorom idzie całkiem sprawnie. Praca biurowa to nie jedyna możliwość zarabiania w Czechach. Bardzo dobrze również zarabiają osoby na tzw. produkcji. Stawka wyjściowa to około 22 złote za godzinę brutto, która wzrasta do 30 złotych. Nic dziwnego, że Polacy wolą wykonywać to samą pracę u sąsiadów.
Na jakich warunkach pracuje się w Czechach?
Zasady pracy w Czechach dotyczące urlopu wypoczynkowego są podobne – jest 25 dni urlopu, w ciągu roku jest 13 dni wolnych ustawowo od pracy w tym Wigilia Bożego Narodzenia i Wielki Piątek. Nieco inaczej jest w przypadku choroby — w Czechach otrzymujemy 60% wynagrodzenia po 4 dniu choroby, więc tracimy dużo więcej niż w Polsce. Urlop macierzyński w Czechach wynosi od 28 do 37 tygodni, a wychowawczy nawet do 4 lat. To rodzice decydują ile i które z nich będzie zajmowało się dzieckiem. Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają matki, które przepracowały minimum 270 dni w ostatnich dwóch latach, a jego wysokość wynosi 60% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzonych moment przyznania prawa do zasiłku. Zarobki w Czechach rozpoczynają się od 2.5 tys. złotych netto nawet do 7 tysięcy. Jest to dość sporo tym bardziej, że często pracodawcy płacą dodatkowo swoim pracownikom za mieszkanie, posiłki czy np. siłownię.
Dlaczego w Czechach czujemy się lepiej?
Po pierwsze istnieje przekonanie, że Polak z Czechem zawsze się dogada ze względu na podobieństwa kulturowe, podobnie brzmiący język i bliskie sąsiedztwo. Dobra komunikacja i miła atmosfera wynika również z tego, iż oba kraje są rozwinięte na podobnym poziomie i żaden nie czuje się lepszy. Inne narodowości jak np. Anglicy czy Niemcy często okazują swoją wyższość nad Polakami pracującymi w ich ojczystym kraju. Poza tym czescy pracodawcy starają się stworzyć jak najlepsze warunki dla polskich pracowników. Dodatkowe benefity sprawiają, że Polacy czują się jeszcze bardziej docenieni, przez co pracują chętnie i starają się wykonywać swoje obowiązki najlepiej jak potrafią. Czesi są dla Polaków bardzo gościnni – świadczą o tym, chociażby tablice informacyjne w języku polskim w fabrykach czy knajpach. Spore znaczenie ma również fakt, że Polacy mogą na każdy weekend wrócić do rodziny, nie tracąc ani dużej ilości pieniędzy, ani czasu.