Jedną z największych zalet ogrodów zimowych jest to, iż można w nich hodować nawet najbardziej wymagające gatunki roślin tropikalnych, np. storczyki. Przygotowany we właściwy sposób ogród zimowy oraz stosowanie odpowiednich rozwiązań sprawia, iż w kwestii doboru roślin ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Chcąc stworzyć swój wymarzony ogród zimowy, który nie będzie nieustannym wydatkiem, należy już podczas budowy zwrócić uwagę na pewne kwestie. Jakie?
Ogrody zimowe ogrzewane czy nieogrzewane?
Ogrzewany ogród zimowy można zbudować w sytuacji, gdy będzie on połączony z domem lub w przypadku gdy będzie on osobnym obiektem. Wśród tego typu ogrodów zimowych osobne miejsce warto poświęcić oranżeriom, w których uprawia się rośliny tropikalne. Natomiast nieogrzewane ogrody zimowe służą przede wszystkim do uprawiania w nich roślin w czasie sezonu wegetacyjnego. O wiele tańszym rozwiązaniem jest nieogrzewany ogród zimowy, jednak wiąże się on wieloma ograniczeniami.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodu zimowego?
Kolejnym istotnym czynnikiem podczas budowy ogrodu zimowego jest kwestia pozwolenia. Wiąże się ona z dodatkowymi kosztami, jednak gdy jest wymagana, warto ponieść doraźne niższe koszta, niż później te, związane z karą (a czasem nawet z rozbiórką obiektu). W związku z powyższym:
- konstrukcje o powierzchni powyżej 35 metrów kwadratowych wymagają zgłoszenia do urzędu gminy lub starostwa;
- na powierzchni 500 m2 można zbudować bez pozwolenia dwie konstrukcje, każda z nich o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych;
- przy konstrukcjach o powierzchni poniżej 35 m2 wystarczy jedynie zgłoszenie do urzędu gminy lub starostwa;
- najwygodniejszym rozwiązaniem jest dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego już budynku (niezbędne jest pozwolenie) bądź zaplanowanie go już podczas budowy domu.
Budowa fundamentu w ogrodzie zimowym
Jest to jeden z najważniejszych aspektów ogrodu zimowego. Tradycyjnie materiałem budowy jest beton. Planując i stawiając fundamenty, należy pamiętać, że:
- fundament powinien wystawać 15 cm ponad poziom gruntu, co pozwala na skuteczne odprowadzanie wody z wnętrza konstrukcji oraz ochronę zewnętrznych ścian ogrodu przed zabrudzeniem;
- rekomenduje się, aby posiadał wysoką izolację przeciwwodną i wytrzymałość, które chronią dolne partie ogrodu zimowego przed przemarzaniem, pękaniem oraz skraplaniem pary wodnej;
- w przypadku dobudowywania ogrodu zimowego do istniejącego już domu pomiędzy ich fundamentami należy wstawić warstwę oddzielającą, np. płyty styropianowe.
Ogród zimowy – jak powinna wyglądać budowa ścian?
Przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę, aby cechował się dużą przepuszczalnością promieni słonecznych, jak i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W ogrodach zimowych czasem wykonuje się na ścianach elementy ozdobne. Przeważnie producent dostarcza gotowe elementy konstrukcyjne, które tworzą szkielet. Co więcej, pomiędzy elementami konstrukcyjnymi montuje się materiał pokryciowy, taki jak np. szyby zespolone.
Jaki dach do ogrodu zimowego?
Dachy do ogrodów zimowych buduje się z nachyleniem (10-45 stopni) co i tak nie zawsze zabezpiecza przed osiadaniem zimą grubych warstw śniegu. Oczywiście dach powinien zbliżone wymagania do tych stawianych materiałowi do pokrycia ścian. Jednak podczas wyboru materiału najważniejsza będzie wytrzymałość na obciążenia. Warto poszukać złotego środka i zastosować ten sam materiał na pokrycia dachu i ścian. Co więcej, konstrukcja dachu składa się z profili (krokwi), których rozpiętość nie powinna przekraczać 5 m. Dodatkowo zaleca się zainstalować system odprowadzania wody – na rynku dostępne są również ozdobne rynny, które będą się doskonale komponowały zresztą.
Jakie drzwi do oszklonego ogrodu zimowego?
Wybór technologii związanych z montażem drzwi jest dość szeroki: od tradycyjnie otwieranych, po uchylane, przesuwane lub drzwi otwierane jak harmonijki. Taki wybór to indywidualna kwestia. Warto jednak pamiętać, aby były one względnie szerokie, a korzystanie z nich nie sprawiało problemu.