Kubek niekapek, bidon czy butelka? – z czego powinno pić dziecko?

Obecnie na rynku można spotkać tyle rozwiązań podania dziecku wody, że nie jeden rodzic wpada w zakłopotanie. Bidon, butelka, kubek dla niemowlaka — to najczęściej wybierane warianty. Który z nich jest najlepszy? Co warto wiedzieć o każdym z nich?

Butelka — połączenie prostoty i funkcjonalności

W pierwszych miesiącach życia najmniej skomplikowanym i odpowiednim sposobem podawania odciągnięte go mleka mamy, wody lub mleka zmodyfikowanego, jest butelka dla niemowląt. W związku z dużą konkurencją panującą na rynku producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach. Głównym celem Tyche innowacji jest zwiększenie komfortu karmienia z butelki — zarówno dla maluszków, jak i dla mam. Wiele firm tworzy smoczki, które kształtem i funkcją przypominają kobiecą pierś (w czasie ssania wydłużają się i napełniają).

Dużym zainteresowaniem cieszą się również butelki antykolkowe wyposażone w specjalną rurkę odprowadzającą. Wybrane modele mają wewnętrzny czujnik zmieniający kolor, gdy temperatura wody, czy też mleka, przekroczy 37 stopni. Poza tym można kupić butelkę, że smoczkiem dynamicznym, która nie wywiera negatywnego wpływu na proces aktywnego ssania, gdyż wymaga od maleństwa silnej pracy języka i warg.

Kubek dla niemowlaka — czy jest to dobre rozwiązanie?

Nie każdy wie, ale dziecko około 6-9 miesiąca życia jest w stanie napić się z normalnego kubka. W związku z brakiem tej wiedzy, wielu rodziców obawia się, że maluszek obleje się i nie ćwiczy z nim tej umiejętności. Warto jednak pamiętać, że trening czyni mistrza, a kubek dla niemowlaka może okazać się świetnym rozwiązaniem. Aby zapobiec ciągłemu oblewaniu koszulki przez niemowlaka, można również praktykować pokazywanie mu, jak rodzic pije ze szklanki i podsuwać mu pod usta dostosowany wielkością do niego kubeczek.

Bidony, że słomką — dlaczego warto je wybrać?

Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie w sytuacjach, w których na dworze jest zimno. Producenci gwarantują, iż takie bidony utrzymują temperaturę płynu nawet do sześciu godzin. Są one nieco droższe, jednak z pewnością przydadzą się w czasie dłuższych spacerów, szczególnie gdy na zewnątrz panuje chłodne powietrze.

Czy kubki niekapki są szkodliwe?

Kubek dla niemowlaka, zwany również niekapkiem, został wymyślony w latach 80. i stał się prawdziwym hitem przez swoją użyteczność i cenę. Rodzice poczuli ulgę, gdyż dziecko w końcu samo mogło napić się bez rozlewania napoju. Niestety wraz z czasem okazało się, że coraz więcej dzieci potrzebowało terapii i wsparcia logopedycznego. Dzieci, które długo piły z kubków niekapkiem mogą mieć niewłaściwą pozycję języka, czy też problemy ze zgryzem.

W pierwszym roku życia maluszek powinien pić wodę od chwili, w której rozpoczyna się rozszerzanie diety. Każdy niemowlak rozwija się w swoim tempie oraz są dzieci, które około 6-9 miesiąca życia nie są w stanie zassać słomki. Może to być skutkiem nieprawidłowego napięcia w buzi i wtedy trze. Skonsultować się ze specjalistą. W takim przypadku zaleca się uczyć dziecko picia z kubka otwartego, a okazjonalnie lub wyłącznie na spacerach z kubka niekapka. A więc dzieciom o specjalnych potrzebach logopeda może zalecić, stosować je kubka niekapek ze względu na możliwość zachłyśnięcia się. Tak więc trzeba dbać o to, aby kubek niekapek nie towarzyszył dziecku do wieku wczesnoszkolnego.

Kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu kubka, bidonu oraz butelki

Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na:

  • pojemność odpowiednią do wieku maluszka;
  • nieobecność BPA, ftalanów i PVC;
  • możliwość mycia w zmywarce;
  • możliwość wymiany zużytej słomki;
  • rodzaj uchwytów (najlepiej by były one poręczne).

Post Author: admin