Ból powoduje, że sięgamy po tabletki – jedni szybciej, inni starają się powstrzymać, aby nie szkodzić organizmowi. Wszyscy jednak pragniemy, aby ból minął jak najszybciej. To, jak szybko pozbędziemy się bólu, zależy od leku, drogi jego podania, a także od przyczyny bólu. Najważniejsze, aby dobrze dobrać lek do pacjenta i do rodzaju dolegliwości.
Ból to sposób na komunikacje z własnym organizmem i ochronę przed rozległymi urazami. To dzięki niemu wiemy, w którym miejscu toczy się proces chorobowy, wiemy także, kiedy przygniatamy sobie rękę lub dotykamy czegoś gorącego. Zawsze, zanim weźmiemy lek przeciwbólowy zastanówmy się, dlaczego go czujemy.
Leki podawane dożylnie
Zastrzyk dożylny, czyli iniekcja dożylna to rodzaj zastrzyku polegający na wprowadzeniu do żyły igły z podłączona strzykawka napełniona lekiem w celu podania go do krwiobiegu lub pobrania krwi. Dożylnie podanie leku powoduje jego najszybsze działanie. Dożylnie wstrzykuje się wyłącznie izoosmotyczne roztwory wodne, ponieważ zawiesiny czy roztwory olejowe mogłyby doprowadzić do zatoru. Leki podawane podskórnie wchłaniają się wolniej niż te podane bezpośrednio do żyły jednak nadal dużo szybciej niż te w tabletkach. Dożylna droga podania leków jest stosowana w szpitalach lub u osób przewlekłe chorych. Czasem ze względu na bardzo słabą kondycję naczyń lub częstą konieczność podawania dużych ilości leków dożylnych zakłada się dojście centralne, lub specjalny cewnik – Broviak.
Leki w czopkach, a tabletki
Czopek składa się z substancji leczniczej rozpuszczonej lub zawieszonej w czopkowym, które nadaje mu strukturę i pozwala na aplikację. Czopki mogą działać miejscowo, np. na stan zapalny w odbytnicy lub uwalniać substancję leczniczą do krążenia ogólnego jak czopki przeciwbólowe czy uspokajające. Ten sposób podania leku w żaden sposób nie przyspiesza ich działania, jednak pozwala na ominięcie układu pokarmowego. Częste podanie czopków może odprowadzić do powstania żylaków odbytu, krwawień, a nawet obniżenia napięcia zwieraczy.
Paracetamol i kofeina
We wszystkich poradnikach czytamy, że wszystkie leki najlepiej jest popijać wodą i rzeczywiście tak jest. Nie każdy wie jednak, że niektóre leki np. paracetamol występuje w niektórych preparatach z kofeiną. Wzmaga ona działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu, a poza tym pobudza osłabiony chorobą organizm, co ma polepszyć samopoczucie. Zamiast lub oprócz kofeiny do leków przeciwzapalnych jest również dodawana pseudoefedryna, która również wzmacnia ich działanie.
Mocny lek działa szybciej
Krąży przekonanie, że mocniejszy lek działa szybciej i dłużej. Najsłabszym lekiem przeciwbólowym, który podaje się maleńkim dzieciom i kobietom w ciąży jest paracetamol, zaraz po nim są leki na bazie iboprofenu np. Ibuprom sprint caps, Ibum, Ibuprofenum. Kolejny w kolejce jest metamizol, który jest lekiem na silny ból.