Konserwacja domku drewnianego po sezonie

Kiedy kończy się lato, nadchodzi czas sprzątania na działce i w ogrodzie. Ten, kto ma domek ogrodowy, musi zadbać o solidne zabezpieczenie go przed warunkami atmosferycznymi. Wszelkie zaniedbania mogą skutkować jego zniszczeniem, także pod wpływem szkodników.

Wielkie sprzątanie i zabezpieczanie domku wewnątrz

Po sezonie wakacyjnym najlepiej zacząć od sprzątania wewnątrz domku. Wcześniej często brakuje czasu na generalne porządki, natomiast jesień jest idealnym momentem na taką pracę. Zacznij więc od odkurzania, mycia podłóg i okrycia folią ochronną jasnych frontów szafek czy blatów. Przykryj też tapicerowane meble, aby pod wpływem niskiej temperatury nie zawilgotniały. Nie zapomnij o zabezpieczeniu różnych przedmiotów użytkowych, które zostawione na kilka miesięcy pokryją się sporą warstwą kurzu. Natomiast szafy muszą być otwarte przez zimę, aby ich wnętrze było cały czas wietrzone.

Następnie sprawdź cały domek ogrodowy pod kątem wilgoci. Pojawiające się przebarwienia na ścianach mogą być początkiem tworzenia się grzybów. Każde zawilgnięte miejsce wyczyść z pomocą szczotki i stosownych detergentów, aby zabezpieczyć je przed dalszą degradacją. Jeśli wnętrze domku nie będzie ogrzewane, wiosną może przywitać Cię niemiły zapach stęchlizny i spore zagrzybienie ścian, mebli oraz podłóg.

Koniecznie sprawdź też instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, z której koniecznie spuść wodę. Zimą może dojść do jej zamarznięcia, co będzie z kolei skutkowało pękaniem rur.

Domek ogrodowy – zabezpieczenie od strony zewnętrznej

Nie tylko wnętrze domu, ale też jego elewacja musi być skutecznie zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Padający śnieg, zalegający na dachu, deszcz, mróz i promieniowanie UV – to wszystko sprawia, że drewniane elementy domku ulegają znacznemu zniszczeniu. Pod wpływem wody deski mogą butwieć, pękać, a struktura spajająca je, zacznie kruszeć. Niestety, zimy są coraz mniej mroźne, a to oznacza coraz większe zawilgocenie domku ogrodowego. Szczególną czujność należy zachować wtedy, gdy domek jest usytuowany w pobliżu rzek i lasów, czyli terenów bardziej podmokłych.

Jeśli Twój domek ogrodowy nie jest należycie ocieplony, zadbaj o to po sezonie. Ocieplenie zewnętrzne plus impregnacja ciśnieniowa to dwa ważne elementy zabezpieczanie drewna przed korozją. Najlepiej już na początku budowy domku wybrać materiał bardziej odporny na uszkodzenia pod wpływem czynników atmosferycznych. Jest to np. sosna czy modrzew syberyjski.

Jeśli będziesz samodzielnie impregnować domek czy altankę na działce, pamiętaj o kilku wskazówkach. Oczyść dokładnie powierzchnię drewnianą, która ma być zabezpieczona. Oczywiście deski powinny być idealnie odtłuszczone i wysuszone. Konieczne jest także przeszlifowanie i odpylenie powierzchni, aby nakładanie środka impregnującego nie sprawiało żadnych problemów. Oprócz tego pamiętaj o tym, aby surowe drewno zagruntować.

Jeśli zauważysz ubytki w drewnie, zastosuj masę szpachlową. Nawet najmniejsze luki szybko zabezpiecz, aby degradacja drewna nie postępowała pod wpływem wilgoci. Sprawdź także spojenia desek, gwoździe i zawiasy drzwi (czy się nie poluzowały) oraz uszczelki w oknach. Przytnij też rośliny pnące, które mogą uszkodzić konstrukcję domku i prowadzić do zawilgocenia drewna.

Każdy, kto ma domek ogrodowy, docenia jego praktyczność i funkcjonalność. Aby jednak cieszył i służył przez kilka kolejnych lat, trzeba każdego roku wysprzątać go po sezonie. Impregnacja i wszelkie prace mające na celu zabezpieczenie przed chłodem i wilgocią zaprocentują już na wiosnę.

Post Author: admin