Jesienne alergie w Polsce – wszystko co musisz wiedzieć

Okres nasilonych alergii to niewątpliwie przede wszystkim pora wiosenna oraz letnia. Nie należy jednak zapominać, że uczulające pyłki obecne są w powietrzu również jesienią. Właśnie dlatego niektóre osoby odczuwają wtedy objawy alergii, które często mylone są z symptomami zwykłego przeziębienia.

Co uczula jesienią?

Objawy alergii na pyłki to najczęściej wodnisty katar, kaszel, uczucie swędzenia oczu oraz ich opuchnięcie i zaczerwienienie, a także ogólne osłabienie organizmu. Wszystkie te symptomy, szczególnie w porze jesiennej, mogą zostać pomylone ze zwykłym przeziębieniem. Związane jest to z niską świadomością tego, że podczas jesieni również istnieje prawdopodobieństwo nasilenia się alergii. Najbardziej uczulające w tym okresie są pyłki bylicy, a więc chwastu, który dość powszechnie występuje na całym terenie Polski. Alergia na pyłki bylicy objawia się najczęściej na przełomie lata i jesieni, choć niekiedy pyłki te mogą unosić się w powietrzu jeszcze nawet w październiku. W porze jesiennej uczulają również grzyby, takie jak Cladosporium oraz Altenaria. Alergenem są ich zarodniki, których największe stężenie w powietrzu występuje właśnie jesienią. Lubią one szczególnie miejsca wilgotne. Należy pamiętać również, że o tej porze roku znacznie nasilają się objawy alergii na roztocza. Dzieje się tak dlatego, że najlepiej rozwijają się one w pomieszczeniach ciepłych, a jesienią przecież rozpoczyna się sezon grzewczy. Wówczas również na zewnątrz robi się coraz zimniej, dlatego spędzamy coraz więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych. Nie pomagają także bardzo szczelne okna, które znacznie zmniejszają cyrkulację powietrza. Roztocza osiadają przede wszystkim na przedmiotach, takich jak kanapy, łóżka, materace, dywany czy wykładziny. Jeśli więc cierpimy na alergię na roztocza, unikajmy w naszych domach przedmiotów, na których osiada dużo kurzu i trudno jest je wyczyścić.

Jak przeciwdziałać alergii jesiennej?

W przypadku alergii jesiennej należy postępować bardzo podobnie, jak w przypadku alergii występujących wiosną czy jesienią. Przede wszystkim powinniśmy unikać czynników, które nas uczulają. Jeśli cierpimy na uczulenie na pyłki bylicy, starajmy się jak najmniej czasu przebywać w miejscach, w których w powietrzu unoszą się właśnie tego rodzaju pyłki. Unikajmy spacerów po polach i łąkach, szczególnie w szczycie pylenia. Po przyjściu do domu starajmy się od razu uprać ubrania, w których byliśmy, a także wziąć prysznic. W przypadku alergii na roztocza starajmy się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Konieczne będzie również częste sprzątanie (przede wszystkim ścieranie kurzu na mokro). Jeśli te sposoby nie podziałają, warto pomyśleć o zażyciu leków, które zmniejszą nasze objawy alergiczne. Najbardziej popularne i polecane środki na alergię to na przykład Hitaxa Fast, Allertec czy Claritine Allergy. Przed użyciem każdego leku należy jednak skonsultować jego zażywanie z lekarzem.

 

Post Author: admin