Niewłaściwe jedzenie oraz duża ilość stresu sprawiają, że bardzo wiele osób ma problemy z wrzodami. Trudno poradzić sobie z tą przypadłością, ale można zastosować preparaty, takie jak Controloc, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, zmniejszając objawy wrzodów żołądka.
Syndromem dzisiejszych czasów jest życie w pośpiechu. Większość ludzi aktywnych zawodowo je w biegu, a ponadto nie ma czasu zwracać uwagi na to, czym się odżywia. Samo jedzenie jest przeciętnej lub słabej jakości, a często jest także spożywane w nieprawidłowy sposób. Jeśli do tego dołączy się ciągły i przewlekły stres, to powstaje gotowa receptura na nabawienie się wrzodów żołądka. Jest to wyjątkowo przykra przypadłość, która utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne odżywianie się, a także sprawia nieprzyjemny ból długo posiłkach. Niestety jest to choroba, którą nabywa się przez wieloletnie nawyki i przyzwyczajenia, a także procesy, które doprowadzają organizm do rozstrojenia. Chcąc dowiedzieć się, jak walczyć z wrzodami żołądka, warto zapoznać się wcześniej z tym, w jaki sposób funkcjonuje układ trawienny.
Jak działa układ trawienny?
Działanie układu trawiennego jest niezwykle skomplikowane. Spożywając pokarm, najpierw trafia on do jamy ustnej. W tym miejscu jest dokładnie przeżuwany przez żuchwę. Rozdrobnienie pokarmu jest pierwszym z etapów trawienia i już na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na to, by dokładnie przeżuwać pokarm. Ma to bardzo istotne znaczenie dla pracy żołądka, któremu nie należy przysparzać zbyt wiele pracy. Poza rozdrabnianiem pokarm jest już tutaj mieszany ze śliną, która rozpoczyna wstępne procesy chemiczne trawienia. Dostanie się pokarmu do ust, stymuluje odpowiednie obszary mózgu, a żołądek zaczyna już w tym momencie wydzielać kwas solny niezbędny do trawienia. Następnie pokarm trafia do żołądka, gdzie jest trawiony. Stamtąd po kilkunastu minutach lub kilku godzinach, w zależności od rodzaju pokarmu trafia do jelita cienkiego, a następnie grubego. Etap występowania pokarmu w żołądku jest kluczowy dla wrzodów.
Jak leczyć wrzody?
Wrzody powstają wewnątrz żołądka i są to małe rany, które mogą pękać i przynosić ból. Spożywanie pokarmów go stymuluje. Jako że kwas solny ma właściwości żrące, a jest zawsze wydzielany podczas trawienia, podrażnia dodatkowo żołądek dotknięty wrzodami. Kluczem do sukcesu jest zmniejszenie wydzielania kwasu solnego, a pomocą takich leków jak Controloc, Anesteloc lub IPP. Zmniejszają one wydzielanie kwasu solnego, już po niedługim czasie powodując ulgę i minimalizując podrażnienia.