Jak radzić sobie z bólem brzucha u dziecka?

admin

Najmłodsi chorują znacznie częściej niż dorośli, co wynika głównie z niedojrzałości ich organizmu i poszczególnych układów oraz narządów. Jedną z częstszych przypadłości są dolegliwości brzucha. Mogą być wynikiem nie tylko stresu czy zbyt łapczywego jedzenia. Co na ból brzucha u dziecka można zastosować?

Ból brzucha u dziecka

Skąd się bierze ból brzucha u dziecka? Pociecha, która je zbyt łapczywie i szybko, a co gorsza przejada się, połyka w trakcie posiłku sporo powietrza. Układ pokarmowy nie radzi sobie z takim tempem, dlatego niedługo po spożyciu dania, może pojawić się dyskomfort. Ból brzucha wywoływany jest także silnym stresem, chociażby związanym z pierwszymi dniami w szkole.

Najważniejsze to rozpoznać przyczynę i możliwie szybko zareagować. Jeśli bóle pojawiają się coraz częściej, są silniejsze, towarzyszą im inne objawy, przyczyną mogą być alergie pokarmowe, choć nie tylko. Zatem, co na ból brzucha u dziecka sprawdzi się najlepiej? To zależy od wspomnianej przyczyny. Nie wolno decydować się na samodzielne leczenie i stawianie diagnozy swojemu dziecku, bo łatwo zaszkodzić i przysporzyć kolejnych dolegliwości.

Co na ból brzucha u dziecka?

Dolegliwości związane ze stresem, wymagają przede wszystkim rozmowy z dzieckiem. Może ona pomóc rozładować napięcie, daje również szansę na dostrzeżenie większego problemu. Gdy wiadomo, dlaczego pojawiają się tak nieprzyjemne reakcje, łatwiej o uporanie się ze stanami emocjonalnymi.

W przypadku grypy żołądkowej najważniejsze jest nawadnianie. Warto także obserwować, po jakiego rodzaju produktach i posiłkach dziecko odczuwa ból brzucha lub inne dolegliwości, bo przyczyną może być alergia pokarmowa. W takich przypadkach najważniejsze jest wyeliminowanie z diety produktu uczulającego.

Domowe sposoby

Nie od razu trzeba koniecznie kierować się do lekarza. Można zacząć od domowych sposobów. Co na ból brzucha u dziecka warto poszukać w swojej kuchni? Przydadzą się napary z rumianku, które skutecznie łagodzą dolegliwości, ale i oferują działanie przeciwzapalne oraz uspokajające. Może to być również mięta, która minimalizuje ból.

Rozkurczowo i relaksująco działa melisa. Większość dzieci dobrze reaguje na ciepłe okłady lub przyłożenie ciepłego termoforu. U maluszków sprawdza się masowanie brzuszka, które niweluje ból, ale i uspokaja. Gdy dolegliwości spowodowane są zaparciami, trzeba przyjrzeć się diecie dziecka, bo może w niej brakować błonnika. Ponadto warto zachęcać swoją pociechę do aktywności fizycznej.

Przyczyn powodujących bóle brzucha może być mnóstwo, co nie zmienia faktu, że w wielu sytuacjach można sobie poradzić prostymi sposobami i powszechnie dostępnymi produktami.

Next Post

Co na wrzody?

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy polega na powstawaniu ubytku w błonie śluzowej. Tworzy się naciek zapalny, może występować także martwica. Pacjenci zmagają się z bólami odczuwanymi głównie w obrębie mostku, ale i uczuciem pieczenia oraz […]