Najmłodsi chorują znacznie częściej niż dorośli, co wynika głównie z niedojrzałości ich organizmu i poszczególnych układów oraz narządów. Jedną z częstszych przypadłości są dolegliwości brzucha. Mogą być wynikiem nie tylko stresu czy zbyt łapczywego jedzenia. Co na ból brzucha u dziecka można zastosować?
Ból brzucha u dziecka
Skąd się bierze ból brzucha u dziecka? Pociecha, która je zbyt łapczywie i szybko, a co gorsza przejada się, połyka w trakcie posiłku sporo powietrza. Układ pokarmowy nie radzi sobie z takim tempem, dlatego niedługo po spożyciu dania, może pojawić się dyskomfort. Ból brzucha wywoływany jest także silnym stresem, chociażby związanym z pierwszymi dniami w szkole.
Najważniejsze to rozpoznać przyczynę i możliwie szybko zareagować. Jeśli bóle pojawiają się coraz częściej, są silniejsze, towarzyszą im inne objawy, przyczyną mogą być alergie pokarmowe, choć nie tylko. Zatem, co na ból brzucha u dziecka sprawdzi się najlepiej? To zależy od wspomnianej przyczyny. Nie wolno decydować się na samodzielne leczenie i stawianie diagnozy swojemu dziecku, bo łatwo zaszkodzić i przysporzyć kolejnych dolegliwości.
Co na ból brzucha u dziecka?
Dolegliwości związane ze stresem, wymagają przede wszystkim rozmowy z dzieckiem. Może ona pomóc rozładować napięcie, daje również szansę na dostrzeżenie większego problemu. Gdy wiadomo, dlaczego pojawiają się tak nieprzyjemne reakcje, łatwiej o uporanie się ze stanami emocjonalnymi.
W przypadku grypy żołądkowej najważniejsze jest nawadnianie. Warto także obserwować, po jakiego rodzaju produktach i posiłkach dziecko odczuwa ból brzucha lub inne dolegliwości, bo przyczyną może być alergia pokarmowa. W takich przypadkach najważniejsze jest wyeliminowanie z diety produktu uczulającego.
Domowe sposoby
Nie od razu trzeba koniecznie kierować się do lekarza. Można zacząć od domowych sposobów. Co na ból brzucha u dziecka warto poszukać w swojej kuchni? Przydadzą się napary z rumianku, które skutecznie łagodzą dolegliwości, ale i oferują działanie przeciwzapalne oraz uspokajające. Może to być również mięta, która minimalizuje ból.
Rozkurczowo i relaksująco działa melisa. Większość dzieci dobrze reaguje na ciepłe okłady lub przyłożenie ciepłego termoforu. U maluszków sprawdza się masowanie brzuszka, które niweluje ból, ale i uspokaja. Gdy dolegliwości spowodowane są zaparciami, trzeba przyjrzeć się diecie dziecka, bo może w niej brakować błonnika. Ponadto warto zachęcać swoją pociechę do aktywności fizycznej.
Przyczyn powodujących bóle brzucha może być mnóstwo, co nie zmienia faktu, że w wielu sytuacjach można sobie poradzić prostymi sposobami i powszechnie dostępnymi produktami.