Każdy rodzic z niecierpliwością wypatruje pierwszego ząbka u swojego dziecka. Kiedy ten zaczyna się wyrzynać, często towarzyszą temu różne nieprzyjemne dla dziecka dolegliwości. Warto więc być na nie przygotowanym, aby móc skutecznie ulżyć dziecku i samemu przespać spokojnie noc. Podpowiadamy, w co warto się zaopatrzyć.
Leki dla ząbkujących dzieci
Kiedy maluchowi wychodzą ząbki, często towarzyszą temu objawy takie, jak:
- gorączka lub stan podgorączkowy,
- biegunka,
- katar.
Trzeba im załagodzić, aby dziecko mogło spokojnie oddychać przez nos i nie męczyło się. W apteczce niezbędny będzie lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny taki, jak Nurofen Forte, Ibufen Junior, czy Apap dla najmłodszych. Bardzo ważne jest stosowanie takich syropów zgodnie z instrukcją. Nie wolno ich przedawkować. Nie chcąc podawać dziecku leku doustnie, można również zdecydować się na czopek, na przykład Efferalgan w odpowiedniej dawce. Często pediatrzy zalecają też homeopatyczne czopki Viburcol, które działają na dzieci uspokajająco i pozwalają im przesypiać te trudne chwile.
Niekiedy konieczne jest udrożnienie małego noska, który zatkany jest katarem spowodowanym wyrzynaniem się zębów. W aptekach dostępne są spraye bez recepty, takie jak Nasivin baby. Dobrą inwestycją jest również zakup aspiratora do nosa, który pomaga pozbyć się zalegającej w zatokach wydzieliny. Niemowlę nie wydmucha nosa, a jego zatoki nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego taki aspirator, na przykład podłączany pod odkurzacz to często jedyne wyjście. W aptece można zaopatrzyć się w żel do smarowania dziąseł, który działa przeciwbólowo i chłodzi, przynosząc znaczną ulgę dziecku.
Sposoby na uspokojenie dziecka
Zwykle ząbkujące dzieci cierpią i oczekują ciepła rodziców. Maluch może chcieć być noszony przez kilka godzin na ręku lub spać w łóżku z rodzicami. Warto pozwolić sobie na takie chwile słabości, ponieważ możemy przynieść w ten sposób dziecku realną ulgę. Jeśli mama karmi piersią, być może dziecko będzie unikało wszystkich innych pokarmów stałych i domagało się jedynie jej mleka. Karmienie piersią w takiej sytuacji jest bardzo wskazane i również pomaga dziecku w przejściu tych trudnych chwil.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie, warto zadbać o względny spokój w domu i wyłączyć dziecku dodatkowe bodźce, jak telewizor, czy głośna muzyka, które mogą na nie wpływać negatywnie. Najlepiej, jeśli maluch ma możliwość przytulenia się do rodzica i uśnięcia w jego ramionach. Jeśli ząbkowanie jest bardzo bolesne i rodzice nie radzą sobie przy pomocy tradycyjnych metod i leków bez recepty, warto udać się do lekarza. Na przykład przedłużająca się biegunka może grozić odwodnieniem. Zawsze, kiedy pojawi się ten problem, trzeba zacząć dziecku podawać dobrej jakości probiotyk.
Nieco większym dzieciom można podać schłodzony w lodówce smoczek, gryzak lub zimną marchewkę do gryzienia. Niektóre maluchy chętnie obgryzają też skórkę od chleba, jednak trzeba wówczas znajdować się w pobliżu i stale kontrolować zachowania dziecka.