Udogodnienia dla niepełnosprawnych – jak przystosować dom?

Osoba niepełnosprawna powinna czuć się w swoim domu bezpiecznie i komfortowo. Najlepiej więc już na etapie projektu wnętrz dogłębnie przemyśleć kwestię architektonicznych rozwiązań. Oczywiście można też przebudować mieszkanie i przysposobić je do osoby poruszającej się na wózku.

Na co zwrócić uwagę na początku? Progi i krawężniki!

Przede wszystkim należy skupić się na barierach architektonicznych, które mogą wnieść duży dyskomfort w życiu osoby niepełnosprawnej. To przede wszystkim schody znajdujące się przed domem i te, które są rozmieszczone w jego wnętrzu. Niestety, wszelkie schody i krawężniki powinny być zastąpione innymi rozwiązaniami. Dobrze wyprofilowane spadki przed wejściem na posesję czy na ganek, rampy zamiast progów, poręcz dla niepełnosprawnych, to bezcenne rozwiązania. Dzięki temu osoba na wózku sprawnie przemieści się między pomieszczeniami bez żadnej pomocy.

Stolarka okienna i drzwi – o tym nie zapominaj

Druga niezwykle istotna sprawa dotyczy okien. Ne mogą znajdować się na dużych wysokościach, ponieważ wtedy osoba na wózku nie będzie miała do nich dostępu. Często montuje się klamki okienne na dole, dzięki czemu otwieranie i zamykanie okien nie sprawia żadnego problemu.

Kolejna kwestia związana jest z drzwiami wejściowymi, w których montuje się wkładki bębenkowe. Dzięki nim osoba niepełnosprawna może otworzyć zamek, nawet jeśli z drugiej trony znajduje się klucz.

Włączniki i gniazdka na niskiej wysokości

Wszelkie kontakty, gniazdka elektryczne i urządzenia służące do sterowania ogrzewaniem powinny znajdować się w zasięgu dłoni osoby niepełnosprawnej. Oczywiście można pomyśleć o sterowaniu światłem i innymi sprzętami za pomocą pilota. Są to już jednak inne rozwiązania, które wiążą się z zastosowaniem rozwiązań w tzw. domu inteligentnym. Wtedy też można sterować różnymi sprzętami za pomocą klaśnięcia w dłonie, głosu czy przyciskami na pilocie.

Poręcz dla niepełnosprawnych – gdzie montować?

W poręcz dla niepełnosprawnych musi być wyposażona przede wszystkim łazienka i toaleta. Umieszcza się je przy desce klozetowej i przy umywalce. W wielu miejscach zakładane są również przy drzwiach. Poręcz dla niepełnosprawnych okazuje się niezwykle pomocne także pod prysznice i przy wannie. Dzięki nim osoba z dysfunkcją ruchu może bez problemu umyć się i zachowa przy tym o wiele większe bezpieczeństwo.

Stołek pod prysznic – niezwykle pomocy w łazience

Większość osób niepełnosprawnych woli korzystać z prysznica i brodzika niż z tradycyjnej wanny. Trzeba jednak zadbać o to, aby w kabinie prysznicowej znalazły się odpowiednie udogodnienia dla takiej osoby. Jest to na pewno stołek pod prysznic, który ułatwia kąpiel. Chroni przed upadkiem na śliskiej powierzchni. Tego typu mebel powinien mieć solidną konstrukcję i gumowe nakładki na nóżkach. Stołek pod prysznic to świetne rozwiązanie także dla seniora i każdej osoby, która ma jakąkolwiek większą kontuzję związaną z układem ruchu.

Oprócz tego udogodnienia należy zadbać o to, aby w brodziku znalazła się mata antypoślizgowa. Owszem, stołek pod prysznic jest zabezpieczony przed przesuwaniem się, ale zawsze podwójna ochrona daje większą pewność.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że przestrzeń do manewrowania wózkiem musi być stosunkowo duża. Natomiast kratka ściekowa powinna znajdować się pod rozkładanym siedziskiem do kąpieli.

To tylko kilka z wielu możliwych rozwiązań, które ułatwiają i umilają wykonywanie wielu czynności przez osoby niepełnosprawne. Im więcej udogodnień i innowacyjnych sprzętów, tym większa swoboda ruchu i komfort psychiczny osoby poruszającej się na wózku.

Post Author: admin