Prawdziwy ogień napędzany biopaliwem. Czym są biokominki?

W dobie wzrastającej świadomości ekologicznej ludzie coraz częściej sięgają po rozwiązania, które uznać można za przyjazne dla środowiska, dlatego też tradycyjne kominki są powoli wypierane przez nowoczesne alternatywy. Kominek bio to zdecydowanie najbardziej ekologiczny odpowiednik tradycyjnych kominków, głównie ze względu na użyte w nim biopaliwo. Dlaczego warto zainwestować w biokominek?

Kominek bio – jakie ma zalety?

Kominek bio, w odróżnieniu od innych, zastępujących klasyczne kominki rozwiązań, posiada prawdziwe płomienie. Dzięki temu faktycznie ogrzewa on pomieszczenia i powoduje uczucie przyjemnego ciepła w pobliżu, podobnie do tradycyjnego kominka. Dodatkowo spalane w nim biopaliwo zamiast dymu i charakterystycznego zapachu tworzy jedynie parę wodną i niewielką ilość dwutlenku węgla. Wytworzona przez biokominek para wodna poprawia jakość powietrza w pokoju poprzez podnoszenie jego wilgotność. Niewątpliwą zaletą jest także szeroki wybór kominków bio – od tych bardziej klasycznych, zabudowanych, aż po biokominki wiszące czy okrągłe. Dzięki użyciu biopaliwa nie ma potrzeby magazynowania drewna czy opału.

Wybór odpowiedniego biopaliwa

Bioetanol to rodzaj biopaliwa, które używane jest w biokominkach. Powstaje on na skutek destylacji surowców roślinnych takich jak kukurydza czy pszenica. Dzięki temu, że bioetanol pochodzi ze źródeł odnawialnych kominek bio jest uznawany za niezwykle ekologiczny. Aby ogień wytwarzany przez biokominek spełniał nasze oczekiwania i charakteryzował się wysokim, żółtym płomieniem należy zadbać o dobór odpowiedniego biopaliwa. Przy wyborze bioetanolu należy kierować się przede wszystkim składem. Sprzedaż etanolu w Polsce legalna jest tylko w celach spożywczych, dlatego etanolowe biopaliwo skażane jest dodatkowymi substancjami. Kupno bioetanolu niskiej jakości skutkować będzie rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnego zapachu i powstawaniem uciążliwego osadu wewnątrz palnika. Co więcej, biopaliwa z niskiej półki mogą powodować nawet gaśnięcie płomienia. Warto jest więc wybierać tylko te, które posiadają atesty od Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Należy pamiętać, że biokominki są przystosowane wyłącznie do dedykowanego biopaliwa – nie można spalać w nich benzyny, ropy czy substancji nieznanego pochodzenia.

Dom / przez

Post Author: admin