Poznaj najważniejsze różnice między smoczkami dostępnymi na rynku

Niektóre maluchy posiadają bardzo silny odruch ssania. Wówczas bardzo pomocny może się okazać smoczek, który sprawi, że dziecko będzie spokojniejsze. Na rynku obecnych jest bardzo wiele rodzajów smoczków. Który wybrać, aby jak najlepiej służył naszemu maluchowi?

Z jakiego materiału smoczek wybrać?

Wśród dostępnych na rynku smoczków możemy wyróżnić smoczki lateksowe (inaczej kauczukowe) oraz smoczki silikonowe. Są to dwa najbardziej popularne rodzaje materiałów, które używane są do produkcji smoczków dla dzieci. Posiadają one pewne cechy wyróżniające, które zwykle determinują wybór rodziców. Smoczki kauczukowe są dość plastyczne i miękkie. Pod wpływem nacisku czy kontaktu z wrzątkiem może dojść do ich odkształcenia. Według zwolenników smoczków kauczukowych są one w dotyku bardzo podobne do piersi kobiety, co daje duży komfort dla malucha, które odczuwa bardzo silny odruch ssania. Niektórzy jednak uważają, iż odkształcanie się tego typu smoczków może powodować u dziecka w późniejszym czasie wady zgryzu. Smoczki silikonowe są zdecydowanie bardziej twarde, jednak to powoduje, że nie odkształcają się tak łatwo, jak te kauczukowe. Przeciwnicy smoczków silikonowych uważają jednak, że są one zbyt mało plastyczne, a to powoduje dyskomfort u dziecka. Warto pamiętać również, że smoczki lateksowe po jakimś czasie potrafią pochłaniać zapachy z otoczenia, co może nie spodobać się naszemu maluchowi. Kauczuk może również szybko się odbarwić.

Jaki kształt smoczka wybrać?

Kształt smoczka również jest bardzo ważny, a przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby naszego dziecka. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów smoczków jest smoczek ortodontyczny. Dzięki swojemu specjalnemu kształtowi smoczek taki zapobiega powstawaniu u naszego dziecka wad zgryzu, co z pewnością docenimy w późniejszym czasie. Kolejnym popularnymi smoczkami są specjalne smoczki na ząbkowanie. Ten rodzaj smoczków posiada specyficzne wypustki, dzięki którym obolałe dziąsła ząbkującego dziecka są dodatkowo masowane, co zdecydowanie zmniejsza jego dolegliwości. Jednymi z najczęściej wybieranych smoczków są smoczki anatomiczne, a więc takie, których kształt jest nieco spłaszczony, bardzo podobny do sutka matki. Dzięki temu dziecko szybciej się uspokaja, a karmiąca mama będzie miała chwilę wytchnienia. Niezależnie od tego, jaki smoczek wybierzemy, powinniśmy kupować tylko polecane produkty dobrej jakości. Jednymi z najlepszych smoczków na rynku są na przykład smoczek Tomme Tipee, Suavinex czy Canpol.

Post Author: admin