Oświetlenie w minimalistycznej sypialni – o czym warto pamiętać?

Sypialnia to miejsce odpoczynku i relaksu, a oświetlenie w jej wnętrzu powinno sprzyjać tym założeniom. Nie może ono męczyć oczu czy pobudzać, lecz wprowadzać w spokojny nastrój, który daje uczucie odprężenia i komfortu. Na co zwrócić uwagę wybierając wymarzony żyrandol do sypialni?

Oświetlenie w minimalistycznej sypialni – na co warto zwrócić uwagę?

Oferta oświetleniowa jest dość spora, przez co wybór właściwego oświetlenia (np. żyrandol do sypialni) może być prawdziwym wyzwaniem. Warto zastanowić się nad tym, które lampy mają stanowić zarówno element oświetleniowy, jak i stylistyczny, a które mają po prostu dać odpowiednie światło. Można więc założyć, iż lampa sufitowa będzie stanowić gwiazdę design, czy też będzie ona decydowała o tym, że np. górne oświetlenie pozostanie minimalistyczne, a kinkiety lub wiszące lampy obok łóżka będą podkreślać charakter przestrzeni.

Żyrandol do sypialni – prywatny zachód słońca

W trakcie doboru oświetlenia do sypialni bardzo istotną rolę odgrywa barwa światła. Najlepiej sprawdzi się tu oświetlenie o ciepłej barwie, a więc między 2700 a 3000 K, które będzie miękkie i delikatne. A wszystko dlatego, że odzwierciedla ono kolor zachodzącego słońca, przez co pobudza działanie melatoniny (tzw. hormon snu) oraz uspokaja organizm. Taką barwę światła powinny mieć lampki nocne, kinkiety, żyrandol oraz wszelkie ukryte źródła światła, które są włączane wieczorem podczas przyjemnych chwil odpoczynku.

Oświetlenie w sypialni sprzyjające czytaniu lektury

Niejednokrotnie często pojawiającym się trendem w sypialni jest miejsce do czytania. Taki kącik wymaga kilku elementów: najważniejsze to wygodny fotel z wysokim zagłówkiem, w którym możliwe jest wygodne rozgoszczenie się i zatopienie, podnóżek, a także mały stoliczek na odłożenie herbaty czy książki. Uroku doda także dywanik, a całość uzupełni piękna lampa. Zaleca się postawić na lampę stojącą z możliwością regulacji źródła światła bezpośrednio na książkę. Kinkiet z możliwością regulacji to doskonałe rozwiązanie w przypadku braku miejsca na wydzielony kącik, który umożliwia czytanie w łóżku. Warto wtedy pamiętać o wygodnym zagłówku oraz o tym, aby rozmieszczenie kinkietów było dostosowane do wymiarów łóżka oraz wysokości górnej krawędzi materaca od podłogi.

Niejednokrotnie w sypialni pojawia się również toaletka. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia o naturalnej barwie. Będzie ono włączane wyłącznie w chwili korzystania z toaletki, więc nie wpłynie na nastrój wnętrza. Doskonale sprawdzą się lampy zintegrowane z lustrem, które równomiernie oświetlą twarz, czy też oświetlenie po dwóch stronach lustra.

Dom / przez

Post Author: admin