Objawy chorób autoimmunologicznych – co warto o nich wiedzieć

Choroby autoimmunologiczne nazywane są potocznie chorobami z autoagresji i występują obecnie coraz częściej. W przebiegu tych chorób układ immunologiczny atakuje własny organizm. Proces leczenia bywa w ich przypadku bardzo uciążliwy, lecz opracowuje się obecnie coraz skuteczniejsze metody terapii.

Przyczyny chorób autoimmunologicznych

Układ immunologiczny ma za zadanie chronić nasz organizm przed „wrogami”, takimi jak na przykład bakterie czy wirusy. To dzięki niemu jesteśmy sobie w stanie poradzić na przykład z różnego rodzaju infekcjami. Niekiedy jednak układ immunologiczny przestaje działać tak, jak powinien. Wówczas atakuje on swój własny organizm, co daje bardzo nieprzyjemne objawy. W zależności od tego, z jakim typem choroby autoimmunologicznej mamy do czynienia, symptomy dotyczą innych organów naszego ciała. Obecnie schorzenia te są nieco owiane tajemnicą. Nie jest bowiem do końca wiadomo, dlaczego występują i jakie czynniki mogą wpłynąć na wyższe prawdopodobieństwo ich pojawienia się. Niektórzy naukowcy pokładają nadzieję w badaniach genetycznych i ewentualnym ustaleniu czy geny mają udział w zwiększeniu ryzyka wystąpienia choroby autoimmunologicznej. Obecnie jednak nie są dostępne jeszcze tego typu dane. Być może badania przeprowadzone w przyszłości nieco rozjaśnią nam kwestie dotyczące chorób z autoagresji.

Objawy chorób z autoagresji

Symptomy chorób z autoagresji są bardzo zróżnicowane, w zależności od tego z jaką konkretnie chorobą mamy do czynienia. Najczęściej w przypadku tego typu chorób u osoby cierpiącej na nią występują okresy remisji oraz okresy zaostrzenia choroby. Jednym z najczęściej występujących schorzeń autoimmunologicznych jest na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Dotyka ono najczęściej kobiety w wieku 40-50 lat, choć może wystąpić zarówno u osób młodszych, jak i u mężczyzn. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem przewlekłych zapaleń stawów. Powoduje to uciążliwy ból, sztywność stawów oraz problemy z poruszaniem się. Leczenie chorób autoimmunologicznych jest bardzo trudne i w większości przypadków całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Najczęściej lekarz stosuje terapię, która ma na celu przede wszystkim zatrzymanie dalszego postępowania choroby oraz utrzymanie okresu remisji przez jak najdłuższy czas. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów często stosuje się leki przeciwzapalne, takie jak na przykład Aspicam Bio, Opokan czy Piascledine. Oprócz środków farmakologicznych zaleca się także systematyczną rehabilitację.

 

Post Author: admin