Najczęstsze problemy podczas wykonania dachu i jak je rozwiązać?

Dachy domów jednorodzinnych w Polsce przeważnie posiadają konstrukcję drewnianą. Chociaż technologia ich wznoszenia tak naprawdę nie zmienia się od lat, to błędy wciąż się zdarzają, szczególnie gdy nie wykonują jej doświadczeni cieśle. Niedociągnięcia mogą wystąpić w każdym przypadku, zarówno wtedy gdy pokryciem dachu jest dachówka ceramiczna, jak i blacha.

Błędy projektowe — jak im zaradzić?

Konstrukcje każdej więźby trzeba zaprojektować adekwatnie do geometrii dachu — rozpiętości, kąta pochylenia połaci, czy też obciążenia. To właśnie te informacje są podstawą wyboru klasy drewna oraz przekroju elementów przez projektanta, który uwzględnia ich nośność oraz dopuszczalne ugięcie. W przypadku wyboru niewłaściwych przekrojów lub klasy drewna, składowe więźby mogą mocno się uginać, czego konsekwencją mogą być pękanie zabudowy poddasza z płyt gipsowo-kartonowych, niedoskonałości krawędzi lub powierzchni dachu. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się udać do renomowanego projektanta.

Zła jakość drewna

Materiał, z którego powstaje konstrukcja więźby, powinien być odpowiedniej jakości. Krawędziaki, bele, belki, deski i łaty nie mogą mieć zgnilizny, wypadających sęków oraz śladów po kornikach. Liczba sęków nie powinna przekroczyć 1/4 przekroju drewna. Co więcej, elementy powinny mieć jak najmniej pęknięć powstałych na skutek suszenia. Wilgotność konstrukcji chroniących przed zawilgoceniem.nie może być wyższa niż 18%. W trakcie zakupu materiału na więźbę należy sprawdzić u sprzedawcy dokumenty, które określają jego klasę.

Gdy dachówka ceramiczna przestanie odpowiadać, a więc zmiana pokrycia dachowego

Zmiana pokrycia dachu może nieść za sobą poważne konsekwencje oraz mieć wpływ na konstrukcję więźby, bez względu czy jest nią dachówka ceramiczna, blacha czy też inny rodzaj pokrycia. Zamiar dokonania takich zmian wymaga konsultacji z architektem oraz projektantem konstrukcji.

Brak zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych

Więźba dachowa musi być zabezpieczona przed ogniem i szkodnikami. Drewno impregnuje się w składach drewna, tartakach lub na budowie. Warto dokonać impregnacji ciśnieniowej, która uważna jest za najskuteczniejszą metodę. Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie elementów zabezpieczonych właśnie tą metodą.

Nieodpowiednie połączeniu składowych więźby

Istotne jest to, aby elementy więźby były ze sobą połączone we właściwy sposób. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą sprawić, iż łączenia okażą się najsłabszymi miejscami w całej konstrukcji dachu, co negatywnie wpłynie na jej nośność. Dlatego tak istotne jest, aby pracę w tym zakresie wykonywali wykwalifikowani ludzie.

Dom / przez

Post Author: admin