Kto może starać się o zachowek i jak to wygląda?

Bardzo często zdarza się, że pomimo tego, że coś nam się należy w spadku, to wcale tego nie otrzymujemy. W wypadku, gdy znajdujemy się w sytuacji spadkowej, w której nic nie otrzymujemy, bardzo przydatne może okazać się prawo do zachowku.

Na czym polega zachowek i co możemy dzięki niemu zyskać?

W wypadku, gdy testament nas nie obejmuje, a jesteśmy bardzo bliską rodziną do danej osoby, to możemy się ubiegać o spadek w postaci zachowku. W bardzo dużym skrócie możemy zdefiniować zachowek jako prawo, które pozwala najbliższych krewnych osoby, która spisuje testament na to, że nie zostaną pominięci w spisywanym przez daną osobę testamencie. Możemy to wyjaśnić w taki sposób, że w sytuacji, gdy ktoś przepisał twojemu bratu 100 tys. w spadku, to w ramach zachowku możesz ubiegać się o 25 tys. Prawo takie jest bardzo przydatne ze względu na wiele nieporozumień w rodzinach, które może czasem wynikać z manipulacji jednej strony. Dzięki prawu zachowku możemy być pewni, że nigdy nie zostaniemy całkowicie na lodzie, niezależnie od tego, jak sytuacja w rodzinie się prezentuje. Jednak to wszystko nie jest takie proste.

Ustalenie tego, ile dana osoba dostanie w zachowku, zależy między innymi jeszcze od tego, jaka jest dokładna kwota spadku i ilość osób, które będą dziedziczyły majątek. Poza jednak tym wszystkim ważne jest też to, kto dziedziczy, ponieważ osobom młodym i niemogącym pracować, przysługują inne kwoty w wypadku zachowku. Dlatego musimy pamiętać, że niezależnie od treści testamentu, nie jesteśmy skazani całkowicie na jego treść. Oczywiście, raczej nie będąc uwzględnionym w testamencie, nie będziemy mogli ubiegać się o większość w dziedziczeniu, jednak zawsze coś nam przypada.

Gdzie udać się w takiej sprawie?

Kwestia taka nie jest czymś, co możemy ogarnąć samemu. Dlatego, jeśli mamy do czynienia z zachowkiem, to bardzo ważne jest, aby skonsultować się dobrym prawnikiem. Musimy pamiętać, że w zależności od tego, jak zostanie poprowadzona rozprawa, może się okazać, że dziedziczymy więcej lub mniej majątku. Szukając prawnika, możemy po prostu wpisać w Google “zachowek Kraków“ i na podstawie opinii wielu klientów wybrać takiego prawnika, który będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Jeśli prawnik, którego wybierzemy, nie będzie dobrze spełniał swojego zadania, to może się okazać, że część, którą będziemy chcieli otrzymać w zachowku będzie o wiele mniejsza, aniżeli byśmy tego chcieli.

Post Author: admin