Jak ustalić podatek od dochodów z pracy zagranicą?

Każdy polski rezydent podatkowy, który zarabia za granicą, jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego w Polsce. Ma prawo uzyskać zwrot podatku z zagranicy, ale może się zdarzyć, że będzie musiał zapłacić podatek podwójnie. Wszystko zależy od zasad, na jakich został zatrudniony pracownik.

Jak wyliczyć wysokość podatku?

Każdy polski rezydent podatkowy, który uzyskał dochody za granicą, ma obowiązek rozliczyć się z podatku w polskim urzędzie skarbowym. Sposób rozliczania podatku jest zależny od umowy międzynarodowej, podpisanej przez Polskę z państwem trzecim. Wysokość podatku jest obliczana na dwa sposoby. Metoda zwolnienia z progresją jest wykorzystywana w sytuacji, kiedy dochód podlega opodatkowaniu za granicą, a z umowy międzynarodowej wynika, że zastosowanie znajduje zasada zwolnienia z progresją. Wtedy Polska zwalnia taki dochód z opodatkowania.

Metoda proporcjonalnego odliczenia, inaczej kredytu podatkowego jest mniej korzystna dla polskiego podatnika. Podatnicy mają prawo do porównania rozliczenia podatku metodą zwolnienia z progresją. Nadwyżkę ma prawo odliczyć od polskiego podatku, stosując ulgę podatkową.

Oprócz tego, że polski rezydent podatkowy ma obowiązek rozliczyć się z podatku w Polsce. Musi to zrobić także zagranicą, w państwie, w którym pracował. Podatnik ma szanse, aby uzyskać zwrot podatku z zagranicy. Wystarczy złożyć odpowiednie wnioski. Trzeba pamiętać, że w Polsce osobami zwolnionymi z rozliczania z podatku są te, które pracowały zagranicą ponad 182 dni w roku, nie mają dochodów w Polsce oraz odwiedzają Polskę sporadycznie.

Gdzie składać papiery?

Aby zacząć ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, należy przygotować odpowiednie dokumenty oraz wypełnić wnioski, dostępne na stronach internetowych zagranicznych urzędów skarbowych i w zagranicznych urzędach skarbowych. Zagraniczny pracodawca ma obowiązek, dostarczenia pracownikowi dokumentów, które wskazują uzyskany dochód oraz zaliczek pobranych na podatek. Rodzaj dokumentów zależy od kraju, w którym pracownik wykonywał pracę. Oprócz dokumentów należy wypełnić odpowiednie wnioski, a następnie złożyć je w zagranicznym urzędzie skarbowym.

Praca / przez

Post Author: admin