Jak dbać o tapicerkę w samochodzie?

Jeśli masz samochód, to dobrze wiesz, jak nieestetycznie może wyglądać zabrudzona tapicerka. Samodzielne wyczyszczenie jej zajmuje sporo czasu i bywa nieefektywne, jeśli robi się to nieumiejętnie i za pomocą złych środków. Tymczasem wystarczy kupić dobry preparat, aby efekty pracy były widoczne po kilku minutach.

Dlaczego warto zadbać o tapicerkę?

Może się wydawać, że wyczyszczenie tapicerki raz na długi czas wystarczy. Nic bardziej mylnego. Jeśli na czas nie usuniesz zabrudzeń z tapicerki, wtedy będą zagnieżdżać się coraz głębiej i nie usuniesz ich na pewno za pierwszym razem. Co więcej, w zabrudzonych siedziskach gromadzą się również bakterie i inne drobnoustroje, dlatego czyszczenie samochodu w środku to równie ważna sprawa, jak dbanie o jego karoserię. Po długim czasie bez czyszczenia tapicerki możesz mieć niemal pewność, że wnętrze samochodu nie będzie wyglądało już estetycznie. Na materiale pojawią się skazy i plamy, których żadnym sposobem nie będzie można usunąć.

Płyn do prania tapicerki samochodu – to podstawa zadbanego auta

Jeśli chcesz utrzymać porządek w aucie na najwyższym poziomie, musisz kupić zestaw dobrych i odpowiednio dopasowanych kosmetyków, m.in. płyn do prania tapicerki. Dobierz poszczególne preparaty do materiału, tak aby nie wyrządzić szkody podczas czyszczenia. Najczęściej siedziska pokryte są sztucznym materiałem lub ekoskórą, a znacznie rzadziej skórą. Wiadomo, że o każdy z tych materiałów dba się inaczej, co należy uwzględnić przy zakupie kosmetyków do auta.

Płyn do prania tapicerki to jedno odkurzacz piorący to drugie dobre rozwiązanie. Na pewno będziesz potrzebować środka chemicznego do czczenia tapicerki z weluru. Taki materiał jest wyjątkowo miły i przyjemny w dotyku. Wygląda schludnie i miło się na nim siedzieć, ale ma dużą wadę – trudno utrzymać go w czystości. Dobry płyn do prania tapicerki w takim przypadku jest nieodzowny.

Kolejny typ tapicerki to alcantara. Ta jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu, dlatego zazwyczaj wystarczy do jej wyczyszczenia szmatka zmoczona delikatnie w wodzie. Oczywiście, jeśli pojawią się na niej duże zabrudzenia, wtedy kup odpowiedni płyn do prania tapicerki. Najczęściej jednak można sobie poradzić bez niego.

Natomiast skórzaną tapicerkę trzeba na początku dobrze wyczyścić za pomocą gąbki i odpowiedniego preparatu do skóry. Dopiero później należy pokryć materiał warstwą impregnatu.

Zadbaj o swoje auto w środku, aby cieszyło Cię estetycznym widokiem jak najdłużej. Jeśli uda Ci się zachować tapicerkę w należytym porządku, wtedy też łatwiej Ci będzie sprzedać auto po dobrej cenie.

Post Author: admin