Dlaczego odciski nękają coraz większe grono osób?

Życie współczesnego człowieka z reguły przebiega na bardzo wysokich obrotach. Skutkiem tego wielokrotnie zauważamy u siebie odciski. Mogą znajdywać się one między palcami, albo na innych obszarach stóp. Jak powstają, a także co najważniejsze – jak można się z nimi rozprawić?

Najważniejsze informacje o odciskach

Przez określenie odciski rozumie się zgrubiałą warstwę naskórka, która zmieniła swoją formą na skutek mocnego oraz bezustannego nacisku na konkretny obszar ciała. Kiedy nacisk nie ustaje, warstwa tkanki zaczyna twardnieć oraz rogowacieć, można również zauważyć brak złuszczania. Teoretycznie z odciskami można żyć, gdyż nie wpływają negatywnie na stan zdrowia, jednakże ich powstawanie wiąże się z bólem oraz dyskomfortem, a do tego nie prezentują się one zbyt estetycznie.

Odciski występują przede wszystkim na stopach, chociaż inne partie ciała także są na nie narażone. Najczęściej zmagają się z nimi osoby z nadciśnieniem, cukrzyca, a także dolegliwościami tarczycy. Jednakże najliczniejszą grupę osób z odciskami stanowią pracownicy fizyczni, osoby, które spędzają większą część dnia na nogach oraz podnoszące znaczne ciężary. Jak już zostało wspomniane odciski występują głównie na stopach, czyli są efektem niewłaściwie dobranego obuwia, które uciska zbyt bardzo na wybrane miejsce ciała, albo jest zbyt małe czy ciasne.

Jakie mamy odciski?

Wśród wszystkich odcisków jesteśmy w stanie wskazać trzy rodzaje. Mowa o modzelach, nagniotkach oraz odciskach, które posiadają korzenie. Modzele pojawiają się na stopach, są szare bądź żółte, a dodatkowo charakteryzuje je zaczerwieniona skóra wokół powstałej zmiany. Z kolei nagniotki słyną z tego, że nie są zbyt duże i co za tym idzie tak bardzo bolesne. W przypadku, kiedy podstawa jest zdecydowanie twardsza od reszty mamy do czynienia z odciskiem posiadającym  korzeń. Korzeń to uproszczona nazwa czopu rogowego. Ten typ jest najgorszy, gdyż naciska on na zakończenia nerwowe, co przekłada się na największy dyskomfort.

Co poradzić?

Pierwsza i najbardziej skuteczna metoda zwalczania odcisków polega na stosowaniu preparatów, które można nabyć w aptece. Mowa o maściach oraz kremach, które należy umieścić na zmianie. Odciski mogą być leczone także przy pomocy płynów, które używa się do obmywania ich powierzchni. Można stosować także specjalne plastry. Sprawdzają się one przede wszystkim w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bezustannie powracającymi zmianami.  Cebula, czosnek oraz cytryna to najbardziej skuteczne domowe metody zwalczania niechcianych odcisków.

Post Author: admin