Aplikacja a owulacja – jak bardzo nasz cykl odstaje od standardów

admin

Informacja, kiedy kobieta ma owulację, jest obecnie potrzebna raczej do zajścia w ciążę. Dużo rzadziej rozpoznawanie dni płodnych wykorzystuje się do antykoncepcji, ponieważ jest to bardzo mało skuteczna forma zapobiegania ciąży. Przy obecnym trybie życia, stresie i zabieganiu obserwacja organizmu wcale nie jest taka prosta.

Dlaczego tak trudno jest wyznaczyć dni płodne, mimo obszernej wiedzy na temat funkcjonowania kobiecego ciała? Właściwie z kilku powodów – nasze życie jest o wiele bardziej dynamiczne, ciągłe podróże, zmęczenie, stres i wiele innych czynników może powodować zmiany cyklu. Poza tym wiele kobiet ma zaburzenia hormonalne takie jak Hashimoto czy policystyczne jajniki co może powodować zanikanie miesiączki, a nawet bezpłodność.

Aplikacje na komórkę

W Internecie znajdziemy mnóstwo aplikacji, które wyliczają datę kolejnej miesiączki i dni płodne. Działają one jednak na algorytmach i nie mamy pewności czy mają rację. Aplikacje, które wymagają jedynie wpisania daty ostatniego krwawienia i długość cyklu są najmniej skuteczne i mogą nam jedynie przypominać o włożeniu do torebki tamponów i tabletek rozkurczowych oraz przeciwbólowych. Nieco bardziej wnikliwe aplikacje proszą o wpisywanie takich parametrów jak temperatura ciała, ilość i rodzaj wydzieliny z pochwy czy temperatury ciała. Te z kolei mogą być bardziej wiarygodne, jednak one też nie dają stuprocentowej pewności. Jest to forma kalendarzyka małżeńskiego, jednak lekko unowocześniona i wygodniejsza.

Testy owulacyjne i mikroskop owulacyjny

Testy owulacyjne wykonuje się w podobny sposób jak testy ciążowe, tyle że w dniu spodziewanej owulacji wyznaczonej na podstawie wcześniejszych USG. Mogą one pomóc wyznaczyć odpowiedni moment na poczęcie dziecka, kiedy para stara się już o potomka jakiś czas, jednak bezskuteczne. Testy te wykonuje się z próbki moczu lub śliny – poprzez tzw. mikroskop owulacyjny. Wbrew pozorom nie kosztuje dużo, a jego wiarygodność jest równie wysoka, jak testów owulacyjnych. Specjaliści zalecają jednak bardziej spontaniczne starania się o potomstwo, o ile nie trwają one dłużej niż półtora roku.

Najbardziej wiarygodnym badaniem stwierdzającym obecność owulacji jest USG wykonywane w dni około owulacyjne. Wykonuje się je u kobiet, które współżyją przynajmniej rok bez zabezpieczenia i nie zachodzą w ciążę. Przyczyn braku ciąży mimo współżycia u kobiety może być wiele, dlatego jako pierwszy powinien badaniom poddać się mężczyzna, który do zbadania ma jedynie jakość nasienia.

Next Post

Jaki materiał wybrać na pościel?

Dobra pościel to taka, która będzie służyła przez lata. Jeśli po pierwszym praniu pościeli zauważymy rozchodzące się szwy lub zmechacony materiał, to oznaka, że materiał jest bardzo niskiej jakości. Dlatego, warto wiedzieć, czym się kierować […]